Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Spokojny przebieg wyborów do Sejmu i Senatu w Łomży

W wyborach do Sejmu i Senatu jest 37 miast i gmin z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. Obejmuje ona działaniem Łomżę i powiaty: łomżyński, zambrowski, kolneński, grajewski i wysokomazowiecki. W niedzielę 304 komisje obwodowe, w tym 32 w Łomży, przyjmowały karty z oddanymi głosami. Jako pierwszy z wynikami pojechał o godz. 3. w nocy do OKW w Białymstoku pełnomocnik z terenu Gminy Kobylin – Borzymy, a jako przedostatni około 10.30 pełnomocnicy z: Gminy Piątnica i Grajewa. Pełnomocnik OKW z Miasta Łomża Tamara Małachowska miała jechać zaraz po południu, bo w protokołach 2 komisji obwodowych dopatrzyła się błędów rachunkowych.

Pełnomocnik OKW Małachowska wyjaśnia, że były to drobne błędy rachunkowe, plus minus dwa głosy, tyle że każdy głos w wyborach jest ważny, dlatego raz jeszcze 2 komisje obwodowe musiały się zebrać, wygenerować nowe protokoły i podać poprawne wyniki dodawania głosów. W jednej z 32 komisji w mieście błędnie wprowadzono wyniki w 3 protokołach, a w drugiej – tylko w jednym. - Ale każdy błąd w liczeniu głosów musi być skorygowany – mówiła Pani Tamara przed wyjazdem. Na najpóźniejszy wyjazd w poniedziałek ok. godz. 13.  z Łomży miały wpływ także dane liczbowe, ponieważ w najludniejszym mieście jest też najwięcej wyborców i najwięcej komisji obwodowych.

Prawie 3 tysiące osób w 304 komisjach obwodowych
- Wybory odbywały się w niedzielę między godziną 7. a 21. i nie mieliśmy sygnałów o zakłócaniu ciszy wyborczej, która obowiązywała od północy z piątku na sobotę – informuje dyrektor Jerzy A. Dołęgowski z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. W przedwyborczą sobotę pracownicy z Delegatury pełnili dyżury od 8. do 20., jak zawsze przed wyborami, żeby upewnić się, że wszędzie do komisji obwodowych dotarły karty do głosowania i wszystko jest przygotowane organizacyjnie.

Za każdym razem wybory to duże przedsięwzięcie organizacyjne, zważywszy, że w 304 komisjach obwodowych z terenu działania Delegatury – dawne województwo łomżyńskie – pracowało prawie 3 tysiące osób. Komisje obwodowe liczyły od 7 do 11 ludzi, odpowiedzialnych za przekazywanie 3 kart: z nazwiskami kilkuset kandydatek i kandydatów na posłów do Sejmu, stąd karta wyglądała jak obrus na stół; 3 kandydatów do Senatu; karty z 4-ema pytaniami w referendum (o sprzedaż majątku państwowego firmom zagranicznym; podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat; likwidację muru na granicy Polski z Białorusią; przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki). W trakcie niedzielnych wyborów zdarzało się, że członkowie komisji w terenie sami mieli wątpliwości co do sposobu wydawania kart, ponieważ partia PiS, rząd PiS i prezydent z PiS chcieli głosowanie w wyborach parlamentarnych połączyć z referendum, co krytycy nazywali plebiscytem.

Takie dylematy pracownicy delegatury rozstrzygali jednoznacznie: to wyborca miał prawo wyboru, czy wziąć 1, 2 lub 3 karty, zależnie od woli i osobistej decyzji. Inne pytania dotyczyły, m.in., kiedy i jakie głosy będą ważne i nieważne, czyli sposobu zaznaczania wybranych nazwisk i odpowiedzi. Ponadto wątpliwości budziły obwieszczenia o unieważnieniu listy nr 8 Polski Liberalnej – Strajku Przedsiębiorców, gdyż na wcześniej drukowanych płachtach do głosowania nadal istniała lista nr 8. Przebiegowi wyborów w niektórych komisjach przyglądali się mężowie zaufania z kręgów partii i obserwatorzy społeczni organizacji, zajmujących się przestrzeganiem i obroną praw obywatelskich. 

Suche liczby: mieszkańców i wyborców w gminach
Zanim poznamy wyniki głosowania w Łomży i powiecie łomżyńskim oraz 4 powiatach Delegatury KBW, przyjrzyjmy się danym statystycznym. Na terenie dawnego Łomżyńskiego zameldowanych jest 284 135 mieszkańców (dane z meldunku przedwyborczego w czwartek, 12 X 2023), w tym 220 005 wyborców, uprawnionych do głosowania. Wydano 2 200 zaświadczeń o chęci głosowania poza miejscem zamieszkania i 65 pakietów głosowania korespondencyjnego. 369 osób mogło głosować przez swojego pełnomocnika. 

Jak wygląda adekwatna statystyka dla poszczególnych gmin...? Dla Miasta Łomża przyjęto liczbę 55 947 mieszkańców, w tym 43 421 wyborców, 476 zaświadczeń, 51 pełnomocnictw i 24 pakiety. Gmina Łomża – 11 696 mieszkańców i 8 907 wyborców; Gmina Piątnica – 10 419 m. i 7 950 w.; Gmina Śniadowo – 5 242 m. i 3 997 w.; Gmina Jedwabne – 5 074 m. i 3 968 w.; Gmina Miastkowo – 4 129 m. i 3 147 w.; Gmina Zbójna – 4 021 m. i 3 186 w.; Gmina Nowogród – 3 909 m. i 3 079 w.; Gmina Wizna – 3 852 m. i 3 014 w.; Gmina Przytuły – 2 056 mieszkańców, a 1 561 wyborców.

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego zatrudnia 10 osób. Ma siedzibę przy ul. Nowej w Łomży i służy wsparciem organizacyjnym pracy komisarza wyborczego Państwowej Komisji Wyborczej.   

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

mm
pon, 16 października 2023 14:12
Data ostatniej edycji: cz, 19 października 2023 13:22:32

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę