Dzbanek filtrujący – prosty gadżet kuchenny, który pomoże Ci zaoszczędzić
Bieżąca woda z kranu jest łatwodostępna i tania, jednak ze względu na zanieczyszczenia, które mogą się w niej znaleźć, wiele osób sięga po wodę butelkowaną, dodatkowo zwiększają produkcję plastikowych śmieci. Rozwiązaniem są odpowiednie filtry, dzięki którym można łatwo i szybko oczyścić bieżącą wodę. Najczęściej pojawiają się w wygodnych dzbankach filtrujących niezbędnych w każdej kuchni. Z czego oczyszczają one wodę i jak wybrać dla siebie odpowiedni model?
Oszczędności na zdrowiu i w budżecie – zalety dzbanków filtrujących
Największą zaletą dzbanków filtrujących jest możliwość łatwego i szybkiego oczyszczenia bieżącej wody z zanieczyszczeń, przygotowując ją w ten sposób do picia. Chociaż woda jest badana pod kątem obecności potencjalnie niebezpiecznych bakterii bądź wirusów, wciąż mogą pojawiać się w niej niepożądane substancje. Należy do nich między innymi chlor, który nawet w niskim stężeniu osłabia włosy i paznokcie, a także zmienia smak wody.
Dzbanki filtrujące wodę przynoszą jednak nie tylko oszczędności w zdrowiu, ale i w kwestii finansów. Woda butelkowana jest niewątpliwie droższa niż woda bieżąca. Jeśli samodzielnie przefiltrujesz wodę z kranu, oszczędzić podczas codziennych zakupów. Co więcej, przez rezygnację z plastikowych śmieci wesprzesz ekologię!
Z czego filtry w dzbankach oczyszczają wodę?
Dzbanki filtrujące oczyszczają wodę z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, że większość z nich pojawia się w wodzie dopiero po przepłynięciu przez sieć wodociągową. Rury, którymi doprowadza się bieżącą wodę do domów, muszą spełniać odpowiednie wymogi, jednak te, które znajdują się w samych budynkach niekoniecznie. To dlatego zanieczyszczona woda często pojawia się między innymi w starych blokach, gdzie przez dużą ilość mieszkań sieć wodociągowa jest obszerna, a właściciele budynku przerzucają pomiędzy sobą odpowiedzialność za jej stan.
Dzięki filtrom w dzbankach pozbędziesz się z wody chloru czy metali ciężkich, w tym ołowiu oraz miedzi. Warto wiedzieć, że oczyszczają one wodę również z kamienia i lekko ją zmiękczają. Dzięki temu wykorzystując przefiltrowaną wodę w urządzeniach takich jak czajniki, można uniknąć gromadzącego się i trudnego do wyczyszczenia nalotu.
Co wziąć pod uwagę, wybierając dzbanek filtrujący?
Na rynku jest kilku najchętniej wybieranych producentów dzbanków filtrujących z szeroką ofertą różnych modeli i zestawów z wkładami. Różnią się one między sobą nie tylko designem, ale przede wszystkim pojemnością i rodzajem zastosowanych wkładów filtrujących.
Pojemność swojego dzbanka dobierz przede wszystkim do ilości osób, które będą z niego korzystać. Im jest ich więcej, tym pojemniejszy powinien być dzbanek, żeby uniknąć jego ciągłego napełniania. Zwróć uwagę na dostępność wkładów do wybranego dzbanka, ich cenę, a także możliwość wyboru zamienników od innych producentów.
Nie bez znaczenia jest także design dzbanka, i to nie tylko pod kątem wizualnym. Ważne jest, żeby czajnik dobrze leżał w dłoni, był szczelny i posiadał pokrywkę. Pokrywka powinna idealnie pasować do dzbanka, nie wysuwać się z niego i nie wypadać, chronić przed wylewaniem wody od góry i dostawaniem się do niej zanieczyszczeń z zewnątrz. Niektóre modele dzbanków posiadają pokrywy ze wskaźnikiem, który w odpowiednim czasie przypomni Ci o wymianie filtra.
tekst płatny