Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Miniony wrzesień cieplejszy niż czerwiec i najcieplejszy w historii

Średnia obszarowa temperatura powietrza we wrześniu 2023 r. wyniosła w Polsce 17,7°C, a w czerwcu 17,5°C. Tegoroczny wrzesień okazał się najcieplejszym w historii pomiarów i był o 2,1°C cieplejszy od dotychczasowego rekordu z 2006 roku. To także ekstremalnie suchy miesiąc.

Tegoroczny wrzesień pod względem termicznym był ekstremalnie ciepły w każdym regionie kraju – pisze w swojej analizie IMGW. Wschodnia część nizin, na której leży Łomża, miała  średnią temperaturę 17,7°C.  Pomiary stacji meteorologicznej w Marianowie wskazują, że średnia temperatura pod Łomżą we wrześniu 2023 roku wyniosła 17,8°C. Najcieplejszym dniem był 13 września, a zanotowano wówczas 28,6°C. Najwyższą temperaturę we wrześniu odnotowano 13  dnia w Opolu, gdzie odnotowano 31,9°C. 

W stosunku do normy klimatologicznej w północno-wschodniej Polsce temperatura była wyższa o 4,5-5°C. 

„We wrześniu nie odnotowano ani jednej fali chłodu z wartościami temperatury powietrza poniżej kwantyla 5%, co więcej, przebieg średniej obszarowej temperatury powietrza w Polsce jedynie trzykrotnie spadł w pobliże wartości średnich wieloletnich” - zauważają autorzy opracowania. 

Obszarowo uśredniona suma opadów atmosferycznych we wrześniu wyniosła w Polsce 22,4 mm i była o 35 mm mniejsza od normy dla tego miesiąca, określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020. Według klasyfikacji Kaczorowskiej miniony wrzesień należy zaliczyć do miesięcy skrajnie suchych (opady stanowiły zaledwie 39 proc. normy dla tego miesiąca). Podłomżyńska stacja IMGW w Marianowie zanotowała we wrześniu zaledwie 20,8 mm opadu. W Polsce najmniej deszczu spadło w rejonie Poznania i Piły – poniżej 7 mm. We wrześniu bilans wodny dla naszego regionu wyniósł około -50mm.

Według klasyfikacji rangowej średniej obszarowej sumy opadów, obejmującej okres od 1951 r., wrzesień 2023 r. plasuje się na 69. pozycji (5. najsuchszy). 

Skumulowane wartości KBW (Klimatyczny Bilans Wodny) z okresu styczeń-wrzesień 2023 r. wskazują na negatywny bilans na przeważającej części kraju. Szczególnie uwidacznia się to w centralnej Polsce, gdzie wartości spadają poniżej –300 mm. Nieco mniejszy niedobór jest notowany na pojezierzach pomorskich. W rejonie Łomży wyniósł on około minus 200-250 mm.

imgw2.JPG

Obszary górskie oraz obszary wyżynne charakteryzują się dodatnimi wartościami bilansu wodnego wskazującymi na przewagę opadów nad parowaniem. 

źródło: IMGW

 

Foto:
Foto: Przestrzenny rozkład klimatycznego bilansu wodnego.
mm
wt, 10 października 2023 11:50
Data ostatniej edycji: śr, 11 października 2023 19:01:33

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę