Aktywni seniorzy dyskutują o polityce senioralnej
Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej zorganizował konsultacje społeczne w ramach programu „Łomżyńska Akademia Liderów 60+”. Odbyły się pod hasłem „Będziemy deliberować! Aktualizacja polityki senioralnej”, gromadząc liderów zaangażowanych w projekt oraz osoby zainteresowane tym, aby seniorzy mieli znacznie większy udział we współdecydowaniu o lokalnej wspólnocie. Mają im w tym pomóc planowane inicjatywy, między innymi sieć osiedlowych klubów, Centrum Aktywności Seniora i powołanie w Łomży Rzecznika Osób Starszych. – Naszym głównym celem jest zaktywizowanie jak najszerszego grona seniorów, ponieważ zainteresowanie tematyką partycypacji społecznej jest wśród nich wciąż zbyt małe – podkreśla Tomasz Wróblewski, prezes zarządu Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej i pomysłodawca projektu.
„Łomżyńska Akademia Liderów 60+” to projekt przygotowany z myślą o osobach starszych, których jest coraz więcej, ale ich rola w różnych dziedzinach funkcjonowania nie jest tak duża, jak mogłaby i powinna być. Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej realizuje go dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach wieloletniego, rządowego programu na rzecz osób starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.
Jak zauważa prezes Tomasz Wróblewski, na terenie Łomży i gminy Łomża zainicjowano proces partycypacji seniorów, powołując choćby Łomżyńską Społeczną Radę Seniorów i inicjując różne działania, ale wciąż są one niewystarczające, bądź docierają tylko do niewielkiej części kilkunastotysięcznej populacji seniorów. Inicjatywa Klastra spotkała się z ich dużym zainteresowaniem; sprawnie wyłoniono grono liderów, którzy dzięki udziałom w szkoleniach i dyskusjach nad tym, co trzeba i należy zmienić, zyskali wiedzę na temat potrzeb, oczekiwań i życzeń swych koleżanek i kolegów.
Propozycje działań na rzecz seniorów w środowisku lokalnym zostały zebrane i przedstawione podczas otwartego spotkania konsultacyjnego, spotykając się z uznaniem zarówno tych, którzy działają na rzecz lokalnej społeczności od lat, jak też osób, które włączyły się do niej dopiero przy realizacji projektu „Łomżyńska Akademia Liderów 60+”.
– To bardzo dobra inicjatywa – podkreśla Zdzisław Kalinko. – Cieszę się, że pan Tomasz Wróblewski podjął się przygotowania takiego projektu i zorganizowania takiej grupy, bo problem związany z udziałem seniorów w życiu lokalnej społeczności jest ważny i złożony. Opieka nad ludźmi starszymi, emerytami i rencistami, nie jest też w pełni realizowana przez państwo, że określę to ogólnie; przy Urzędzie Miejskim też powinien być jakiś przedstawiciel, rzecznik czy pełnomocnik seniorów, koordynujący różne działania, do którego można byłoby zwrócić się. A trzeba w takie działania inwestować, bo osób starszych przybywa; nierzadko są one wyłączone z życia, nigdzie nie bywają, w niczym nie uczestniczą, a bywa i tak, że nawet nie wychodzą z mieszkania i nie mają żadnego kontaktu z ludźmi, poza członkami rodziny czy opiekunką.
Dzięki takim projektom i wolontariatowi tacy ludzie mają szansę wrócić do obiegu, zgłaszać swoje pomysły, udzielać się w Osiedlowych Klubach Seniora – zawsze powtarzam, że drogę zaczyna się budować od pojedynczych kamieni i tak jest również w tym przypadku, bo małymi krokami zmieniamy mentalność i podejście ludzi, uzmysławiamy im, że na emeryturze również mogą być aktywni, a młodszych zachęcamy do działania na ich rzecz, bo każdy będzie kiedyś stary.
Głównym założeniem programu jest stworzenie sieci prężnie działających Klubów Osiedlowych, powstających dzięki współpracy z parafiami, spółdzielniami mieszkaniowymi czy organizacjami pozarządowymi, powołanie w mieście Rzecznika Osób Starszych oraz powstanie Centrum Aktywności Seniora. Nie tak fundamentalne, ale niezwykle ważne z punktu widzenia aktywizacji, jest również propagowanie działań międzypokoleniowych i na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz promowanie wolontariatu towarzyszącego, który buduje relacje między seniorem a opiekunem, oparte na przyjaźni i zaufaniu, nierzadko też wspólnych zainteresowaniach.
Seniorzy dostrzegają również znaczenie idei budżetu obywatelskiego i mikrograntów, dzięki czemu możliwe jest organizowanie pikników sąsiedzkich i wielu innych wydarzeń; marzy im się również dostosowanie instytucji publicznych, na przykład biblioteki, do ich potrzeb oraz budżet reprezentacyjny dla Rady Seniora. Ważna dla osób starszych jest również kultura, gdzie poza Dyskusyjnymi Klubami Książki myślą o poszerzeniu działań dziennikarskich i własnej audycji radiowej, ale też aktywność fizyczna.
– Mieliśmy już kilka takich cyklicznych spotkań i były one bardzo interesujące – zauważa Tadeusz Kurkowski. – Jesteśmy podzieleni na grupy, wyszliśmy w teren, rozmawiamy z seniorami podczas różnych spotkań. Uważam, że takie spotkania są potrzebne, celowe i niezwykle ważne. Nawet w rozmowach z seniorami, którzy wcześniej nigdy w czymś takim nie uczestniczyli, pojawiają się głosy, że są nimi zainteresowani, bo tematy były ciekawe, z życia wzięte i dla nas przydatne. Teraz zastanawiamy się nad tym, co chcielibyśmy zaoferować w przyszłości, wspólnie z Radą Seniorów. Myślimy chociażby o powołaniu Rzecznika Osób Starszych czy dostosowaniu instytucji publicznych dla osób niepełnosprawnych. Wymienię tylko jedną z form, biblioteka publiczna. Są środki, nawet do 90-95%, między innymi z PFRON-u, żeby dostosować ją, zainstalować windę. Przydałby się też wolontariat. Są to tematy trudne, bo nie wdraża się go z dnia na dzień, ale z czasem ma szansę się to rozwinąć. Pomysłów jest zresztą bardzo dużo, bo myślimy o własnej audycji i współpracy z Radiem Nadzieja czy gazetą regionalną, gdzie jest już wkładka „Srebrni”, ale przede wszystkim o aktywizacji seniorów, bo jest ich w Łomży ogromna rzesza, nawet 16-16,5 tysiąca. Bo tak, jak są w Łomży aktywni seniorzy, tacy jak my, to jest też i taka grupa, która już praktycznie nie wychodzi, co dotyczy przede wszystkim seniorów 80+. Są oni nazywani więźniami czwartego piętra lub własnego piętra, ale są też młodsi, którzy wykluczają się z wszelkich form aktywności sami. Dlatego naszym celem jest dotarcie do nich, zaktywizowanie i danie szansy działania na różnych płaszczyznach.
O tym, że są one możliwe i wcale nie takie trudne, przekonał łomżyńskich seniorów Przemysław Wiśniewski, dyrektor warszawskiej Fundacji Zaczyn, którego wykład „Dobre praktyki polityki senioralnej w społecznościach lokalnych” stał się punktem wyjścia do dyskusji. Była mowa nie tylko o tym, czym jest polityka senioralna, ale też o jakości życia polskiego seniora oraz co musi w danej społeczności zostać zmienione, by wnieść w nią realne zmiany, co może stać się dla uczestników projektu nieocenioną inspiracją do kolejnych działań.
– Uważam, że to spotkanie (konsultacje społeczne) było wyjątkowo udane – ocenia prezes Tomasz Wróblewski. – Żywa dyskusja na naszym spotkaniu świadczy o tym, że seniorzy angażują się w sprawy miasta i nie jest im obojętna przyszłość; kształt rozwiązań dla osób 60+. Mam nadzieje, że przełoży się to na konkretne rozwiązania np. system klubów osiedlowych opartych na organizacjach społecznych czy też budżet partycypacyjny dla seniorów. Również pragnę podkreślić, że nadal będziemy kontynuowali nasze działania na rzecz nestorów w Łomży i okolicznych gmin.
Projekt Klub Seniora - „Łomżyńska Akademia Liderów 60+” Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej został dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach wieloletniego, rządowego programu na rzecz osób starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.
tekst płatny