Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Zmarł doktor nauk weterynaryjnych Marian Czerski (+ 74)

Główne zdjęcie
Marian Czerski (+ 74)

We wspomnieniu o sobie napisał, że osiągnięcia swoje zawdzięcza „ogromnej życzliwości ze strony współpracowników” oraz „nieocenionej sympatii ze strony ówczesnego dyrektora Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii w Łomży dr. Jana Stypuły”. Niegdysiejsi współpracownicy we wspomnieniach o Doktorze Marianie Czerskim (1949-2023), powiatowym lekarzu weterynarii w Łomży w latach 2002-2017, powtarzają opinię, że był bardzo kompetentnym, niezwykle pracowitym i skromnym człowiekiem. Pasjonował się końmi, znał się na ujeżdżaniu i umiał malować obrazy. Doktor działał w Północno-Wschodniej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej i Krajowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej.

Marian Czerski urodził się 15. sierpnia 1949 r. w Chełmie Lubelskim. Był absolwentem wydziału weterynaryjnego Akademii Rolniczej w Lublinie. W latach 1975-1977 pracował jako ordynator Lecznicy Zwierząt w Niedźwiadzie, powiat Lubartów. Z Ziemią Łomżyńską związał się w 1978 r. Kierował Lecznicy dla Zwierząt w Gaci w latach 1978-1982. Został starszym specjalistą do spraw chorób bydła i owiec w Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii w Łomży w latach 1982-84. Później do 1991 r. kierował Oddziałem Terenowym / Oddziałem Rejonowym przy WZW w Łomży; główny specjalista do spraw epizootiologii w Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii. W latach 1991-2002 poprowadził własną działalność gospodarczą. Od 2002 do 2017 r. pracował jako Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży. W 1983 r. rozpoczął studia podyplomowe z profilaktyki i lecznictwa bydła i studia doktoranckie, w 1986 r. uwieńczone nadaniem tytułu doktora nauk weterynaryjnych przez Radę Wydziału Weterynaryjnego SGGW w Warszawie. Wraz z objęciem stanowiska powiatowego lekarza weterynarii w Łomży rozpoczął też w 2002 r. studia podyplomowe z zakresu epizootiologii.

Pracowita droga zawodowa i naukowa

Doktor Czerski zorganizował wiele szkoleń dla rolników z zakresu zasad higieny w gospodarstwie i zapobiegania chorobom zwierząt. - Umiał wyjaśnić znaczenie profilaktyki – wspomina dr Emilian Kudyba. - Cechowało Go wyważone postępowanie w stosunku do rolników, dlatego skutecznie prowadził do zmian metod hodowli i zarządzania gospodarstwem. Współpracował z Powiatową Radą Rolniczą i ze Starostą Powiatu Łomżyńskiego. Organizował i współorganizował wiele konferencji naukowych, np. konferencję w Nowogrodzie w 2004 r., poświęconą chorobom wymienia; VI Kongres Polonijny w Łomży w 2005 r.; „Dobrostan trzody chlewnej i bydła” w 2006 r. Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych Oddziału Łomżyńskiego współorganizował liczne konferencje na temat: profilaktyki i lecznictwa chorób wymion i nadzoru nad produkcją środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele służb weterynaryjnych z zagranicy w latach 1985-1987 z: Węgier, Czechosłowacji, Kuby, Danii, Francji, Bułgarii, Algierii. Niektóre z nich zakończyły się obopólną wymianą lekarzy weterynarii. Od 2011 r. jako wiceprzewodniczący, zaś od 2013 r. przewodniczący PTNW Oddziału Łomżyńsko-Ostrołęckiego w Łomży zorganizował do 2017 r. w WSA 7 międzynarodowych konferencji naukowców i praktyków. Zaangażowaniem sprawił, że działalność naukowa i szkoleniowa Oddziału Łomżyńsko-Ostrołęckiego PTNW znana jest nie tylko w Polsce. Współpracował z lekarzami weterynarii z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Włoch i Węgier, celem wymiany doświadczeń, związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt (np. ASF), obrotem zwierząt, żywieniem, dobrostanem trzody chlewnej i bydła. 

Doceniony za działalność

Publikował artykuły fachowe w czasopismach naukowych i branżowych. Angażował się w liczne działania społeczne, np. PTNW, Stowarzyszenia Wspólnota Polska Oddział w Łomży, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Był ławnikiem w Sądzie Okręgowym w sprawach z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Od 2005 do 2009 r. pełnił funkcję wiceprezesa Rady Północno-Wschodniej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Delegat na Zjazd Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (w IV, VI i VII kadencji) został zastępcą Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej KILW (w IV i VI kadencji) i członkiem Krajowego Sądu Lekarsko-Weterynaryjnego (w VII kadencji). Przewodniczył Kapitule Medalu Honorowego PWILW. Za zasługi uhonorowany odznaczeniami: odznaka Meritus - Zasłużony Dla Samorządu Lekarsko-Weterynaryjnego; w 1984 r. - Brązowy Krzyż Zasługi; 1987 r. - Za Wzorową Pracę w Służbie Weterynaryjnej; 2011 r. - Złoty Krzyż Zasługi; 2012 r. - Złoty Medal Za Długoletnią Służbę; 2023 r. - Medal Św. Izydora Oracza.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Dziękujemy za pomoc w zestawieniu faktografii biograficznej: dr Agnieszce Berlińskiej z PIW w Łomży, dr. Emilianowi Kudyba i Jolancie Magnuszewskiej z Biura Północno-Wschodniej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Porosłach; Autorowi noty ze strony: 600.lomza.pl. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę