Dożynki wojewódzkie 2023. Podlascy rolnicy podziękowali za plony
Uroczyste nabożeństwa, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, obrzęd dzielenia się chlebem, uhonorowanie zasłużonych dla rozwoju rolnictwa, a wieczorem koncert Lady Pank – w niedzielę, 10 września w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie podlascy rolnicy podziękowali za tegoroczne zbiory. Tym samym symbolicznie zakończyli okres żniw. W wydarzeniu zorganizowanym przez samorząd województwa uczestniczyli m.in.: marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się przed południem liturgią w Soborze św. Mikołaja w Białymstoku, której przewodniczył abp białostocki i gdański Jakub. Następnie dziękowano za zebrane plony w Archikatedrze Białostockiej, gdzie na ręce abp. Józefa Guzdka złożono dary ołtarza.
Po nabożeństwach podlascy rolnicy i goście uroczystości udali się do Skansenu w Wasilkowie, gdzie w otoczeniu wiejskich zabytkowych zagród rozpoczęło się oficjalne świętowanie.
– To wielka radość móc powitać tu, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej wszystkich państwa. Podziękowaliśmy Panu Bogu za tegoroczne plony pod czas nabożeństw, a teraz jesteśmy tu, aby z głębi serca podziękować naszym rolnikom za ich ciężką pracę, za to, że dzięki ich staraniom nie musimy obawiać się o nasze bezpieczeństwo żywnościowe, o naszą przyszłość. Wielkie brawa dla naszych rolników – mówił marszałek Artur Kosicki.
Wojewódzkie dożynki 2023 zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Przesłanie na Święto Plonów od głowy państwa odczytał minister Sasin. Podziękował rolnikom i mieszkańcom wsi za troskę o ziemię, za kultywowanie tradycji i przywiązanie do ojczyzny.
Wieniec dożynkowy - symbol udanych plonów
Mogą być tradycyjne i bardziej współczesne. Ważne, aby były uplecione z wielu rodzajów zbóż zebranych z pól. W tym roku komisja konkursowa oceniała m.in.: kompozycję zgodną z tradycją, precyzję wykonania, walory estetyczne, różnorodność i jakość użytych materiałów naturalnych (sztuczne są niedopuszczalne) takich jak np.: kłosy, ziarna zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła, a także sposób prezentacji wieńca.
Spośród 24 prac przygotowanych przez podlaskie stowarzyszenia, szkoły i koła gospodyń wiejskich tytuł „Najładniejszego Wieńca Dożynkowego Województwa Podlaskiego 2023” zdobyła praca Koła Gospodyń Wiejskich „Magnolia” z Pokaniewa (gm. Milejczyce). Imponujące dzieło powstawało przez kilka miesięcy.
– O tym, jak ma wyglądać nasz kolejny wieniec, myślałyśmy już podczas ubiegłorocznych dożynek, a rozpoczęłyśmy go robić w lutym. Został wypleciony z sześciu rodzajów zbóż, do tego trawy, różnego rodzaju kwiaty, len – mówiły członkinie KGW Magnolia: Monika Cieślik i Anna Janowicz. Zwyciężczynie podkreślały, że przygotowanie wieńca to przede wszystkim praca rąk i dobry plan.
Zwycięski wieniec będzie reprezentował Województwo Podlaskie podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich (23-24 września).
Drugie miejsce w konkursie otrzymało Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudzialowo, a trzecie Mieszkańcy Wsi Sobolowe z gminy Suwałki. Wyróżniono wieńce przygotowane przez KGW w Dąbrowkach i zespół Dąbrowka z gminy Wasilków, KGW Karwowianki z gminy Jedwabne oraz Stowarzyszenie Aktywny Sztabin z gminy Sztabin.
Obrzęd dzielenia się chlebem
Ze wszystkich symboli dożynkowych to właśnie chleb jest najważniejszy, a obrzęd dzielenia się nim to punkt kulminacyjny każdych dożynek. Tej ceremonii przewodniczą starostowie dożynkowi. W Podlaskiem zawsze są to dwie pary reprezentujące dominujące w regionie wyznania. W tym roku Starostami Dożynkowymi kościoła katolickiego byli Urszula i Andrzej Nartowiczowie, a Starostami Dożynkowymi kościoła prawosławnego Anna i Stefan Sieredowie. To właśnie oni przekazali na ręce marszałka Artura Kosickiego chleb z tegorocznych plonów. Pobłogosławione bochny zostały rozdane uczestnikom dożynek. A obrzęd dożynkowy odśpiewały brańskie „Skowronki”.
źródło: podlaskie.eu
Materiał na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego