Renata Szymańska wygrała konkurs na dyrektora WOPiTU
Sześć i pół roku temu startowała pierwszy raz w życiu na stanowisko dyrektora i wygrała. Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku wystartowała po raz drugi i znowu przekonała do siebie 7-osobową komisję pod przewodnictwem Wiesławy Burnos z Zarządu Województwa Podlaskiego. Magister psychologii z ponad 30-letnim doświadczeniem Renata Szymańska nadal będzie kierować jako dyrektor przez 6 lat Wojewódzkim Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. W jej curriculum vitae jest także dyplom magistra zarządzania i certyfikat psychoterapeuty uzależnień.
Renata Szymańska w 2017 r. miała 1 kontrkandydata, a 7-osobowej komisji przewodniczył Bogdan Dyjuk z Urzędu Marszałkowskiego. We wtorek, 5. września 2023 r., kontrkandydatów było dwóch: doktor nauk medycznych Sławomir Szajda, który był dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży w latach 2019-2022, oraz magister psychologii Paweł Kleczyński, od 13 lat pracujący w Wojewódzkim Ośrodku Terapii i Uzależnień w Łomży. Po wysłuchaniu wszystkich kandydatów, komisja konkursowa wybrała na 6-letnią kadencję dyrektora WOPiTU Łomża Renatę Szymańską (lat 56), która przed pierwszą kadencją dyrektorską jako doświadczony psycholog przez pięć lat kierowała poradnią uzależnień i współuzależnienia, jeszcze w Ośrodku przy ulicy Rybaki.
W pierwszej kadencji dyrektora WOPiTU pokierowała pracami budowlanymi przy przebudowie i modernizacji oraz adaptacji do nowych potrzeb zrujnowanego budynku po szpitalu zakaźnym, obok dawnego starego szpitala. Duży w tym udział mieli, że znalazły się pieniądze na kosztujące ponad 22 miliony zł prace i wyposażenie: społecznik Jan Lisiecki, poprzedni prezes Związku Emerytów i Rencistów, i wicemarszałek podlaski Marek Olbryś. Obaj gratulowali konsekwencji i wytrwałości dyrektor Szymańskiej, która jednocześnie z remontami wciąż kierowała Ośrodkiem przy Rybakach.
Nowy cel na drugą kadencję: rozbudować WOPiTU
Komisja konkursowa prosiła o autoprezentację kandydatki na dyrektora WOPiTU i przedstawienie głównych celów na 6-letnią kadencję. Renata Szymańska zaproponowała, żeby dobudować piętro nad obecnym parterem budynku administracji i poszerzyć w tym skrzydle budynek. Dzięki temu, WOPiTU mogłoby uruchomić hostel dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
Obszarem działalności o dużym znaczeniu jest psychiatria dzieci i młodzieży i dlatego kontynuująca pracę na stanowisku dyrektor zamierza kształcić własne kadry oraz pozyskiwać nowych pracowników, m.in. lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów klinicznych. Będą temu służyć dodatkowe szkolenia, tak aby obecni psychoterapeuci uzależnień (praca z alkoholikami) i terapeuci uzależnień (z narkomanami) mogli uzyskiwać kwalifikacje specjalistów w dziedzinie psychoterapii uzależnień. Renata Szymańska jako pierwsza w Polsce zdała egzamin z 20-osobową grupą psychoterapeutów, którzy zdobywają tytuł specjalisty w jej dziedzinie w Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146