50-tka Gminy Piątnica
- To szczególny dzień w historii naszej Gminy. To dzień radości, dzień szczęśliwy, że możemy wspólnie razem cieszyć się i podsumowywać przynajmniej w małej cząstce te ostatnie 50 lat - mówił Artur Wierzbowski, wójt Gminy Piątnica. Festynem na świeżym powietrzu samorząd uczcił swój jubileusz.
Przygotowany program jubileuszu był bogaty i różnorodny, i co ważne, pogoda dopisała. Obchody rozpoczęła msza święta celebrowana przez ordynariusza łomżyńskiego bpa Janusza Stepnowskiego. Na Forcie III odbyła się nawiązująca do 1920 roku bitwa, którą organizatorzy nazwali „Nie byłoby cudu nad Wisłą, żeby nie cud nad Narwią”. Zbigniew Rowiński z Grupy Rekonstrukcyjnej Szare Szeregi, która przygotowała inscenizację przypominał, że 103 lata temu na fortach Piątnica i Łomża oddała kwiat swojej młodzieży. Zachęcał do kultywowania etosu bohatera, by z taką postawą patriotyczną kolejne pokolenia mogły wkraczać w swoją epokę.
Po bogatej w wybuchy bitwie uczestnicy oraz młodzież i dzieci z widowni w paradzie przeszli z biało-czerwoną flagą na boisko przy szkole w Piątnicy, gdzie odbyły się pozostałe punkty jubileuszowego programu.
- Spotykamy się by uczcić naszą bogatą historię, osiągnięcia i wspólną przyszłość – mówiła ze sceny prowadząca oficjalną część uroczystości Ewa Kowalewska.
Na mocy uchwały nr 21/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej z Białymstoku z dnia 9 grudnia 1972 z dniem 1 stycznia 1973 roku w powiecie łomżyńskim utworzono Gminę Piątnica. Powstała z czterech gromadzkich Rad Narodowych, a z kolejnych dwóch wzięła po kilka miejscowości. Razem liczyła 42 osoby i około 12 tys. ludzi.
Pierwszym i jedynym naczelnikiem Gminy Piątnica był Tadeusz Gałązka, który mimo że nominację miał od 1 stycznia 1973, tu już od lipca 1972 roku przygotowywał się do tego. W Białymstoku przeszedł 6-tygodniowy kurs, i później w różych wydziałach w powiecie.
- Gminą ciężko było zarządzać, bo wszystkie materiały budowlane, maszyny dawali do dyspozycji naczelnika – wspomina. - Trzeba było tak dzielić, żeby było jak najmniej skarg – mówił. - Wieś wtedy miała pieniądze, ale nie miała co kupić. Jednemu jak przydzieliłem przetrząsaczo-zgrabiarkę to przyszedł do mnie i mówi, panie naczelniku to tak jakbym zamówił u Pana garnitur, a dostał krawat.
Opisując dziennikarzom swoją historię, Tadeusz Gałązka zwracał uwagę, że od 1980 roku co roku powstawał jakiś budynek w gminie w czynie społecznym, m.in. szkoła w Kisielnicy, przedszkole w Czarnocinie czy remizy.
- Jeździłem dużo po Polsce i ściągałem z boku sprzęt, np. z Olsztyna sadzarki, a z granicy z Białorusią kopaczki na cebulę, które świetnie się nadawały do ziemniaków – opisywał swoją działalność.
Wśród zaproszonych gości na uroczystości poza wspomnianym naczelnikiem Tadeuszem Gałązką, był były wójt Krzysztof Kozicki i wcześniej sekretarz w Piątnicy a obecnie wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska.
- Patrząc wstecz możemy z dumą powiedzieć, że nasza Gmina przeszła przez wiele przemian i zmian, ale zawsze pozostawała owocnym miejscem dla rozwoju społecznego i gospodarczego – podkreślał ze sceny obecny wójt Artur Wierzbowski.
Samorządowiec dziękował wszystkim mieszkańcom, którzy „przyczynili się do budowy tego niezwykłego miejsca, w którym możemy dzisiaj żyć i pracować”.
- Staliśmy się społecznością, która dba o swoje tradycje i kulturę, a jednocześnie otwarta jest na nowe pomysły i innowacje – mówił zebranym dodając, że Piątnica „jest miejscem, gdzie chcemy tworzyć przyszłość dla naszych dzieci”.
- Stawiamy na rozwój i wierzę, że odniesiemy sukces w każdej dziedzinie – mówił wójt Wierzbowski. - Gmina Piątnica jest piękna, nie tylko krajobrazowo. Otworzyliśmy się na budownictwo mieszkaniowe, a bliskość Łomży powoduje, że ludzie budują się u nas. Mamy 7 placówek oświatowych na wysokim poziomie, niedługo powstanie jak sądzę najnowocześniejszy żłobek na ziemi łomżyńskiej. Rozwijamy się infrastrukturalnie i by ludziom ułatwić życie poprawiamy drogi, oświetlenie, kanalizację i wodociągi.
Duże nadzieje samorząd wiąże z budowaną Via Baltica.
- Liczymy, że pojawią się przedsiębiorcy, którzy będą chcieli tu zainwestować, a tym samym nakręcić gospodarkę i finanse w gminie.
Obecnie gmina liczy 44 sołectwa, a zamieszkuje ją prawie 11 tys osób.
Po oficjalnych przemówieniach na boisku przy szkole odbył się konkurs smaków regionalnych SmakOFF Piątnica. Podsumowano także gminne konkursy fotograficzny i literacki. Uczestnicy oficjalnych uroczystości mogli zobaczyć „170 slajdów historii, czyli 50 lat Gminy Piątnica”.
Obchody zakończyła zabawa pod księżycem.
Czego życzyć Gminie na najbliższy czas?
- Myślę, że tego, żebyśmy potrafili ze sobą rozmawiać – odpowiedział wójt Wierzbowski. - Przekonałem się już wielokrotnie, że jeżeli człowiek z człowiekiem rozmawia, komunikuje się, uzgadnia, to możemy dla rozwoju, dla Gminy zrobić dwa razy tyle. W ogóle my Polacy powinniśmy ze sobą rozmawiać i ponad wszystkimi barierami żyć w zgodzie i razem budować ten piękny kraj.
W każdą następną niedzielę w każdej miejscowości parafialnej odbywać się będą się pikniki rodzinne: 10 września w Dobrzyjałowie, 17 września w Drozdowie i 24 września w Olszynach.