Pamięć o najkrwawszej z wojen
W Dolinie Pamięci, obok Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, łomżyńskie delegacje organizacji publicznych, samorządów, wojska i młodzieży złożyły kwiaty. W ten sposób uczczono 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Wyciem syren punktualnie o godzinie 12 rozpoczęły się łomżyńskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przedstawiciele Miasta Łomża z zastępcą prezydenta Andrzejem Garlickim i przewodniczącym Rady Miasta Wiesławem Grzymałą na czele, Powiatu Łomżyńskiego ze starostą Lechem Szabłowskim i jego zastępczynią Marią Dziekońską, Platformy Obywatelskiej z kandydatką Alicją Łepkowską-Gołaś, harcerze z druhem Wiesławem Domańskim, przedstawiciele wojska, prezes TPZŁ Józef Babiel, delegacje: NSZ, hufców pracy i Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Kwiaty były też od senatora Marka Komorowskiego.
Krótka uroczystość przebiegła w ciszy i skupieniu. Być może to lepiej, bo wieloletnie powtarzanie „Nigdy więcej” dziś, w dobie krwawej wojny w Ukrainie, mógłby być odebrany jak biblijny „cymbał brzmiący”.
„Wolność nie jest dana raz na zawsze. I nie utrzyma się sama. Nikt nam nie da jej w prezencie! Przeciwnie – historia uczy, że raczej będzie chciał ją nam odebrać. Dlatego musimy pokazywać, że jesteśmy gotowi i musimy cały czas zachowywać gotowość i odpowiedzialność” - przypominał podczas porannych uroczystości na Westerplatte, miejscu gdzie zaczęła się ta wojna, prezydent RP Andrzej Duda.
Liczba ofiar śmiertelnych wojny jest szacunkowa i waha się w zależności od źródła, pomiędzy 50 milionów do ponad 80 milionów. Wg IPN-u liczba polskich ofiar II wojny światowej wynosi pomiędzy 5,6 a 5,8 miliona ludzi.
Dziś przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach na Westerplatte wziął udział Prezydent @AndrzejDuda, któremu towarzyszyli Szef @BBN_PL @JacekSiewiera i Minister @wkolarski. pic.twitter.com/hlbkqBfVuC
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 1, 2023