Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

Biała flaga wróciła na plażę w Łomży

W sobotę po wpół do drugiej ponownie nad plażą w Łomży załopotała triumfalnie na maszcie biała flaga, co oznacza, że można bezpiecznie zażywać do 3. września kąpieli w Narwi. Od poniedziałku Sanepid kilkakrotnie przebadał wodę, w której stwierdzono występowanie bakterii escherichia coli.

Julia Olszewska z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała we wtorek, że na prośbę WOPR-u, w ramach nadzoru nad kąpieliskami, w poniedziałek były pobrane próbki wody z Narwi. Badania mikrobiologiczne ujawniły przekroczenie dopuszczalnego stężenia bakterii escherichia coli w rzece, dlatego Powiatowy Inspektor Sanitarny zadecydował wprowadzić zakaz kąpieli. Chętni do skorzystania z relaksu w wodzie na kąpielisku strzeżonym przez WOPR przy moście imienia majora „Hubala” byli odsyłani na plażę. We wtorek ponownie pobrano próbki wody z rzeki do zbadania mikrobiologicznie, czy nie przekroczone zostało dopuszczalne stężenie bakterii escherichia coli. Niestety, wyniki z laboratorium wykazały, że woda w Narwi nadal była zanadto zanieczyszczona bakterią e.coli. Dlatego wzięto próbki do zbadania ponownie, zaś wyniki Sanepid przedstawił w sobotę tuż po południu. Dzięki temu, prezes łomżyńskiego WOPR Tomasz Malinowski mógł podjąć decyzję o wciągnięciu białej flagi na maszt. Można pływać bezpiecznie. 

Dlaczego woda w Narwi była zanieczyszczona...?
Pałeczka e.coli to nazwa grupy licznych bakterii, które występują w żywności i jelitach człowieka oraz zwierząt. Niektóre patogeny prowadzą do silnych zatruć pokarmowych, silnego bólu brzucha, wymiotów, biegunki, jeśli zostanie zjedzone zakażone mięso albo połknięta woda podczas pływania w rzece, jeziorze czy stawie.
Jak wyjaśnia Julia Gulanowska, e.coli występują bardzo powszechnie i są zaliczane do bakterii kałowych, stąd także nazwa pałeczki okrężnicy. Stwierdzono krótkotrwałe zanieczyszczenie Narwi, dlatego Sanepid nie ustalał przyczyn. Mogły być różne, np.: spływająca z pól gnojowica z obór po deszczu; czyszczenie i mycie w Narwi beczkowozu albo wozu, służącego do transportu obornika; opróżnienie beczkowozu z fekaliami z szamba przydomowego. Ewentualna przyczyna zabrudzenia rzeki to również mięso z rozkładających się padłych czy martwych zwierząt z hodowli lub natury, jednak w tym roku o takich incydentach nie informowano Sanepidu w Łomży.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Czerwona flaga nad plażą w Łomży

Uffff, ale gorąco…

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę