Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Zanik DK 61 i inne degradacje dróg w regionie

Główne zdjęcie
Kierunek Łomża na starodrożu DK63, jeszcze nie oznaczony numer drogi

Krótsza droga krajowa 61 i dłuższa droga wojewódzka 645 oraz powstanie nowej wojewódzkiej to niektóre zmiany do jakich doszło w ostatnim czasie w siatce dróg publicznych w rejonie Łomży.

Za sprawą budowanej Via Baltica siatka dróg publicznych w regionie zmienia się. Zgodnie z ustawą jeżeli odcinek drogi krajowej zastępowany jest nowo wybudowanym odcinkiem (w naszym przypadku S61), ten wcześniejszy zostaje zaliczony do kategorii dróg wojewódzkich. 

Zanikająca DK61
Niegdyś kluczowa droga, dziś w regionie znika. Zanim powstała droga szybkiego ruchu, główna DK61 prowadziła z Warszawy przez Legionowo, Różan,  Ostrołękę, Łomżę do Augustowa i dalej „ósemką” do Suwałk i państw nadbałtyckich. Dziś ten przebieg staje się historią. Zgodnie w przypomnianą wyżej zasadą, z chwilą oddania do użytku nowej drogi ekspresowej (S61), stary szlak zmienia swoją kategorię i przechodzi pod innego zarządcę. W ten sposób już w 2021 roku znaczna część odcinków dawnej drogi krajowej powyżej Kisielnicy stała się wojewódzkimi.

Wg ostatniego rozporządzenia Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad nr 32 z 27 grudnia 2022 roku w sprawie nadania numerów drogom krajowym, droga krajowa 61 prowadzi z Warszawy, przez Legionowo, Ostrołękę, Łomżę, Szczuczyn, Ełk, Raczki, Suwałki i dalej granica państwa. 

Jak widać zaadoptowano do tego korytarza od Kiesielnicy drogę S61. Zgodnie z wykazem dróg ekspresowych, S61 prowadzi od S8 (Ostrów Mazowiecka) - Łomża - Stawiski - Szczuczyn - Ełk - Raczki - Suwałki - Budzisko - granica państwa (Kowno). Po oddaniu do użytku całej S61, czyli w 2025 roku, odcinek Łomża – Ostrołęka stanie się drogą wojewódzką. Ostrołęckie środowiska już piszą petycje do ministerstwa, ale odpowiedź  dyrektora Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury nie pozostawia złudzeń. DK 61 zakończy swój bieg w Ostrołęce. Dalej będzie droga wojewódzka. Pojawiają się co prawda pomysły, aby krajówka DK64, czyli Piątnica - Jeżewo, pociągnąć jako DK61, ale w świetle odpowiedzi ministerstwa raczej mało realne. 

Przybywa dróg wojewódzkich
Droga tracąca status krajowej najczęściej wpada na poziom wojewódzki. Zarządcą staje się marszałek, a na znakach pojawia się trzy cyfrowy numer. W 2022 i 2023 roku w zachodniej części województwa status drogi krajowej na rzecz wojewódzkiej straciło 72 kilometrów dróg, z tego prawie 12 kilometrów starodroża DK61 od Kisielnicy przez Stawiski do Szczuczyna w 2022 roku przekazano powiatom. Natomiast na starodrożu od Szczuczyna przez Grajewo do Augustowa wytyczono nową, prawie 51-kilometrową drogę wojewódzką 665.

Zmiany nastąpiły także pod Łomżą. W związku z budową łącznika DK 63 z S61 pod zarząd województwa przeszła droga Łomża – Podgórze – rondo na DK63. Ponad 8 kilometrowy odcinek nie ma jeszcze numeru, ale roboczo określany jest jako 645, czyli przedłużenie drogi od Nowogrodu.

_MG_4992.JPG
Stara tablica informacyjna na starodrożu DK63

 

Zmiany pojawiły się także na „łomżyńskich drogach”. „Rada Miejska Łomży Uchwałą nr 358/XXXV/21 z dnia 24 lutego 2021 roku w sprawie pozbawienia kategorii końcowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 677, przebiegającego od skrzyżowania z ul. Strusią do granicy miasta, zaliczyła do kategorii dróg gminnych. Odcinek starodroża otrzymał nr 101206B” - informuje ratusz.

 

Foto: Kierunek Łomża na starodrożu DK63, jeszcze nie oznaczony numer drogi
Foto: Nowy przebieg DK 63 koło Podgórza, łącznik do S61
Foto: Stara tablica informacyjna na starodrożu DK63

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę