Czym jest i do czego służy Incoterms 2020?
Niezależnie od tego, czy chcesz importować, czy eksportować, powinieneś wiedzieć, czym jest Incoterms 2020, aby bezproblemowo ustalić podział kosztów i odpowiedzialności stron w transakcji międzynarodowej. Dlatego też zebraliśmy najważniejsze informacje związane z tym ważnym tematem.
Czym jest, kiedy i po co powstało Incoterms 2020?
Incoterms 2020, to międzynarodowe formuły handlowe, które służą w celu ustanowienia standardowych reguł podziału odpowiedzialności, kosztów i przeniesienia ryzyka między kupującym, a sprzedającym podczas międzynarodowej sprzedaży towarów. Reguły te są dobrowolne i są bardzo przydatne do ujednolicenia i wyjaśnienia wszystkich warunków, które mają zastosowanie w umowie sprzedaży, zmniejszając wszelkie prawdopodobieństwo niejasności i nieporozumień. Są to warunki, które określają obowiązki zaangażowanych stron, a także ich prawa oraz koszty związane z operacją.
To Międzynarodowa Izba Handlowa jest odpowiedzialna za definiowanie i aktualizowanie Incoterms od 1936 roku, dokonując okresowych zmian, a ostatnia z nich została opublikowana 1 stycznia 2020 roku, niemniej jednak aktualizacja pozostawia w mocy warunki, na które zgodziły się obie strony w poprzednich latach, dlatego przy zawieraniu umowy bardzo ważne jest, aby sprawdzić, jaki rok wersji Incoterms podano na umowie, aby uniknąć nieporozumień.
Do czego służy Incoterms 2020? Znaczenie Incoterms w handlu międzynarodowym
Incoterms 2020 jest wykorzystywany do regulowania głównych elementów umowy:
-
Dostawa towarów: poszczególne reguły warunkują, w jaki sposób i do jakiego miejsca przeznaczenia ma zostać wykonana dostawa.
-
Przeniesienie ryzyka: odnosi się do zdefiniowania, kto będzie odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju ryzyko lub do jakiego momentu będzie to ryzyko ponosić.
-
Podział kosztów: określa się, które koszty zostaną poniesione przez sprzedającego w celu dostarczenia towarów, a które przez kupującego.
-
Formalności celne,
-
Ubezpieczenie cargo.
Rodzaje reguł Incoterms 2020
Poniżej wyjaśniany reguły i formuły Incoterms 2020, które są podzielone na różne grupy:
Reguły dotyczące dowolnych środków transportu:
-
EXW: Ex works - EXW oznacza, że sprzedawca pozostawia towary gotowe do odbioru w swojej siedzibie lub w innym wyznaczonym miejscu (fabryka, warsztat, magazyn itp.). Sprzedający nie musi ładować towarów na żaden pojazd do odbioru, ani zajmować się formalnościami eksportowymi.
-
FCA: Free Carrier - sprzedający dostarcza towar przewoźnikowi lub spedytorowi wyznaczonemu przez kupującego, oraz dokonuje odprawy w eksporcie.
-
CPT - zgodnie z warunkami CPT, sprzedający płaci za przewóz towarów do wskazanego miejsca przeznaczenia. Przekazanie towaru następuje przewoźnikowi kupującego.
-
CIP: podobna formuła do CPT, z wyjątkiem tego, że sprzedający jest zobowiązany do wykupienia minimalnego ubezpieczenia w celu objęcia nim towarów podczas transportu.
-
DAP - uznaje się, że sprzedający dokonał dostawy, gdy towary zostały oddane do dyspozycji kupującego w dowolnym środku transportu i są gotowe do rozładunku w określonym miejscu przeznaczenia. Zgodnie z warunkami DAP, to sprzedający musi zarządzać wszelkim ryzykiem związanym z dostawą towarów do wskazanego miejsca przeznaczenia.
-
DDP - to sprzedający jest odpowiedzialny za dostawę towarów do wskazanego miejsca przeznaczenia w kraju kupującego i pokrywa wszystkie koszty związane z dostarczeniem towarów do miejsca przeznaczenia, w tym cła i podatki. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za rozładunek.
-
DPU - ta formuła Incoterm 2020 wymaga od sprzedającego dostarczenia towarów i ich rozładowania, we wskazane miejsce. Sprzedający pokrywa wszystkie koszty transportu i przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko do momentu przybycia do miejsca przeznaczenia. Sprzedający nie ponosi kosztów odprawy w imporcie.
Reguły dotyczące transportu morskiego i śródlądowego:
-
FAS - uznaje się, że sprzedający dokonał dostawy, gdy towary zostaną umieszczone obok statku (np. na nabrzeżu lub barce) wybranego przez kupującego w określonym porcie załadunku. Kupujący od tego momentu ponosi wszelkie późniejsze koszty i odpowiedzialność.
-
FOB - sprzedający dostarcza towary na pokład statku wskazanego przez kupującego w określonym porcie załadunku od tego momentu kupujący odpowiada za koszty i towar.
-
CFR - sprzedający dostarcza towary na pokład statku, z tą różnica do poprzedniej formuły, że to sprzedający musi zawrzeć umowę i zapłacić za koszty i transport niezbędny do przeniesienia towarów do wskazanego portu przeznaczenia.
-
CIF: sprzedający dostarcza towary na pokład statku, dodatkowo opłaca fracht i musi również uzyskać minimalną ochronę ubezpieczeniową cargo.
W czym pomoże Incoterms 2020?
Chociaż są to warunki określające obowiązki i prawa między eksporterami i nabywcami, które są akceptowane na zasadzie dobrowolności, ich stosowanie pomaga uniknąć różnych problemów związanych z nieporozumieniami, czy różnicami w prawodawstwie krajów.
Incoterms 2020 nie pozostawia miejsca na nieporozumienia dotyczące kosztów frachtu, odprawy celnej, formalności i obowiązków. Definicje i jasność, które zapewniają, ułatwiają radzenie sobie z roszczeniami lub sporami dotyczącymi naruszenia umowy.
tekst płatny