Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Święto Pułku świętem Łomży

- Wolność nie jest dana nam raz na zawsze – przypominał płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułu Logistycznego żołnierzom dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy w sobotę (12.08) na Placu Niepodległości w Łomży złożyli swoją przysięgę wojskową. Tego dnia obchodzono święto Pułku i święto Wojska Polskiego. Przyjechali goście z całej Polski, niestety gospodarza miasta nie było na uroczystości.

Z satysfakcją mieszkańcy Łomży obserwują postępy prac przy budowie budynków wojskowych przy Alei Legionów 133. Gdy niespełna cztery lata temu płk Paweł Gałązka odbierał z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka decyzję o sformowaniu jednostki, nie wszyscy spodziewali się takiego rozmachu inwestycji. Dziś w 18. ŁPL służy ponad 1000 żołnierzy i cywilów w szyku, z czego około 700 w Łomży. W skład Pułku wchodzą: dowództwo, sztab, batalion zabezpieczenia, batalion transportowy, batalion remontowy i grupa zabezpieczenia medycznego.

W październiku 2020 roku Pułk przejął i kultywuje tradycje 33 Pułku Piechoty, który pięknie zapisał się w historii Ziemi Łomżyńskiej. Wówczas w nazwie pojawił się wyróżnik „Łomżyński”. Rok później, 3 września 2021 roku 18.ŁPL otrzymał sztandar, a w 2022 roku został certyfikowany wg standardów NATO. Z racji kultywowania pamięci 33 Pułku Piechoty, dzień 14 sierpnia stał się świętem Pułku. Podczas świątecznych uroczystości 86 żołnierzy szkolenia podstawowego dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło przysięgę wojskową.

- Cieszę się, że jesteście z nami w tej podniosłej chwili – mówił do przybyłych gości płk Paweł Gałązka.

Swoją obecnością żołnierzy zaszczycili m.in.: generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej im gen. Buka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi poseł Lech Kołakowski, poseł Stefan Krajewski, senator Marek Komorowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, starosta łomżyński Lech Szabłowski, radny sejmiku Piotr Modzelewski, burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski, dr hab. Krzysztof Sychowicz z IPN, dyrektor OKE w Łomży Agnieszka Muzyk, biskup łomżyński Janusz Stepnowski z biskupem pomocniczym Tadeuszem Bronakowskim, harcerze, służby mundurowe, mieszkańcy oraz wielu zaprzyjaźnionych z Pułkiem dowódców i wojskowych.

Prezydenta Łomży reprezentował przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała. Szkoda, że żaden z trzech prezydentów garnizonowego miasta nie znalazł trochę czasu w sobotę, by świętować ważną nie tylko dla miasta instytucję. 

Pułkownik Gałązka, dowódca 18.ŁPL przypomniał przybyłym, że korzenie 18. Dywizji Zmechanizowanej im. broni gen. Tadeusza Buka sięgają Łomży. Tu w latach 20 do wybuchu wojny stacjonowały dowództwo i sztab. Stąd też 18. Dywizja wyszła w 1939 roku do walki i nigdy się nie poddała. W swoim przemówieniu mówił o społeczeństwie tych ziem przepełnionym patriotyzmem i dumą z tego, że są Polakami. Przypomniał postać Leona Kaliwody, który 11 listopada 1918 roku zginął na ulicy Łomży. Mówił także o początkach  33 Pułku Piechoty, który powstał w 1919 roku, i niedługo potem musiał ruszać do walki z bolszewikami. Wspomniał przy tym o zasługach dowódcy 33PP Jerzego Sawy Sawickiego w walkach w Ossowie pod Warszawą.

- Nie ma armii bez społeczeństwa i nie ma społeczeństwa bez armii – mówił zgromadzonym. Tym zaś, którzy składali swoją przysięgę wojskową przypominał, że „słowa roty przysięgi wiążą was do służby jako żołnierza Wojska Polskiego do końca waszych dni. Służba i bycie żołnierzem to nie tylko zaszczyty, to nie tylko uroczystości, ale codzienny trud, codzienne wyzwania, codzienna rozłąka z rodzinami i bliskimi. Każdy kto wchodzi do wojska do rodziny wojskowej  i zakłada mundur, musi mieć tego świadomość”. 

Pułkownik Paweł Gałązka często w swoim przemówieniu odnosił się do historii.

„W dobie zagrożeń żołnierze wojska polskiego, którymi mam zaszczyt dowodzić, wykonują zadania, (...) muszą być godnymi tych, którzy w 1920 roku, którzy w 1939 roku zgodnie ze słowami przysięgi poświęcali swoje zdrowie i często życie”. Dowódca przypomniał, że w 1920 roku żołnierze 33 Pułku Piechoty otrzymali 25 Orderów Virtuti Militari i kilkaset medali walecznych za walkę i poświęcenie. - Oby dzisiaj tych medali było jak najmniej z boju, a więcej w czasie pokoju – dodawał. 

18. Łomżyński Pułk Logistyczny działa w strukturze 18. Dywizji Zmechanizowanej. Generał dyw. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18. DZ chwalił płk Gałązkę za „doskonałą znajomość miejsca” w którym służy, historii i żołnierzy z którymi służy. Przypominał, że niespełna cztery lata temu z „garstką ludzi” płk Gałązka rozpoczynał  formowanie 18. PL. 

- Dziś w murach pułku na historycznym zdjęciu doliczyłem się 33 pionierów – mówił. Po czterech latach Pułk liczy ponad 1000 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej w szyku „i jeszcze nie powiedział ostatniego słowa”.

Zdaniem generała było to niesamowicie trudne zadanie, ale „tylko takie warte są uwagi w jednostkach 18. Dywizji Zmechanizowanej”. 

Zwracając się do żołnierzy, którzy na sztandar łomżyńskiego pułku składali przysięgę mówił:, 

- Dziś staliście się naszymi braćmi i siostrami, weszliście do rodziny, którą są siły zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej. Dzisiejszy akt przysięgi wojskowej jest potwierdzeniem oddania ojczyźnie i podjęcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo obywateli naszego kraju.

Przypomniał, że sztandar jednostki wojskowej symbolizuje ojczyznę, naród, wolność, bezpieczeństwo i suwerenność. 

- Przysięga jest źródłem siły i sprawą honoru każdego żołnierza – wskazywał, a „służba ojczyźnie to zaszczyt i honor, a przede wszystkim odpowiedzialność za sztandar, ojczyznę, rodzinę, naród i samych żołnierzy w imię braterstwa broni”. 

- Niech żołnierskie szczęście was nie opuszcza. Niech Bóg błogosławi 18. Pułkowi Logistycznemu – zakończył dowódca 18.DZ.

Ogólnowojskowe szkolenie podstawowe zawierało zajęcia z taktyki, strzelania, obsług broni, regulaminów, dyscypliny i musztry.

- To był ich taki chleb powszedni – tłumaczy por. Natalia Fiedoruk. - Ci co wyrazili chęć, zostaną skierowani na szkolenia specjalistyczne – dodaje.

Podczas uroczystości wręczano awanse i wyróżnienia, a całość zakończyła defilada pododdziałów.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę