Sierpień miesiącem abstynencji
Do abstynencji z powodów patriotycznych i religijnych zachęca Apostolstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych Episkopatu Polski. Postuluje by „zakazać reklamy alkoholu i ograniczyć jego dostępność fizyczną i ekonomiczną”.
Bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w liście na sierpień 2023 roku pisze o „wielkim zainteresowaniu różnych grup społecznych” dobrowolną abstynencją. Wskazuje jej trzy formy, czyli umiar tj. „sięganie po alkohol bardzo rzadko i w małych (wręcz symbolicznych) ilościach, tak aby w żaden sposób nie zmieniła się świadomość, emocje, decyzyjność”; rezygnację z używania alkoholu ze względu na wiek, stan zdrowia, czy obowiązki oraz dobrowolną abstynencję podejmowaną z różnych motywów. Może – jak pisze biskup - przyjmować formę postu, wynagrodzenia za grzechy, czy jako świadectwo dla innych, że można cieszyć się życiem, bawić się, wypoczywać, świętować bez alkoholu.
„Trzeźwość to warunek życia w wolności, miłości i dobrobycie” - zauważa dodając, że apel o rezygnację z używania alkoholu w sierpniu jest zachętą, a nie nakazem.
„Uzależnienie od alkoholu to śmiertelna choroba, powodująca corocznie kilka milionów zgonów na całym świecie”. W liście czytamy o „zwiększaniu się umieralności osób w młodym i średnim wieku”. Abstynencja zdaniem hierarchy niesie „dobroczynny wpływ” i „nie chodzi tu tylko o zdrowie fizyczne i psychiczne”, ale także o „kondycję duchową”.
„Dobrowolny post od alkoholu podejmowany z motywów religijnych pomaga w rozwoju duchowym i w zjednoczeniu z Chrystusem, który jest jedynym Dawcą prawdziwej wolności”. Jest to „piękne świadectwo” w społeczeństwie, które ma z tym poważne problemy.
Sierpień, to jego zdaniem, także dobry czas i okazja, aby jeszcze lepiej poznać nauczanie św. Jana Pawła II i bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, na temat wolności wewnętrznej człowieka i troski o trzeźwość całego narodu i nim żyć.
Apostolstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych Episkopatu Polski prosi osoby wierzące o „dar dobrowolnej abstynencji”, by „w duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu”.
Ludzi mediów prosi o „kulturę trzeźwości” tj. promocję postaw abstynenckich, a ludzi kultury i nauki „aby w swoim życiu zawodowym dawali świadectwo życia bez nałogów”. Zabiega by władze państwowe i samorządowe „autentyczne przejęli się losem Polaków” i „ograniczyli tak wysokie spożycie, które wprost zagraża istnieniu narodu”.
„Zakazać reklamy alkoholu i ograniczyć jego dostępność fizyczną i ekonomiczną” - postuluje.