Przygotowania do remontu mostu w Wiźnie
Od piątku zmiana organizacji ruchu na moście w Wiźnie. Ruszają przygotowania do remontu, których koniec planowo powinien nastąpić pod koniec 2025.
GDDKiA informuje już o przekazaniu placu budowy wykonawcy – firmie Strabag. Ta od 4 sierpnia zapowiada wprowadzenie czasowej organizacji ruchu na istniejącym moście.
- Nowa organizacja ruchu na DK63 w pobliżu mostu nad rz. Narew w Wiźnie będzie polegała na ograniczeniu prędkości dla pojazdów dojeżdżających do mostu. Jest to związane z pracami przygotowawczymi niezbędnymi do wykonania przed rozpoczęciem budowy - wyjaśnia Maciej Tomaszewski, rzecznik prasowy.
Nie przewiduje się w tym czasie wprowadzania ruchu wahadłowego na obecnej przeprawie.
- Następnie rozpoczniemy prace związane z budową tymczasowego mostu o długości ok. 113 m, który przejmie ruch pojazdów w czasie budowy nowej konstrukcji. Powstanie on po prawej stronie obecnej przeprawy, jadąc w kierunku Łomży. Most tymczasowy będzie się składał z trzech przęseł, na którym znajdzie się jezdnia z wytyczonymi pasami ruchu, po jednym w każdym kierunku. Wybudujemy także tymczasową drogę dojazdową o długości ok. 370 m. Dodatkowo wzdłuż całego objazdu będzie poprowadzony chodnik dla pieszych – wyjaśnia rzecznik prasowy. - Na przełomie września i października tego roku zrealizowane będą prace związane w wykonaniem drogi dojazdowej do tymczasowej przeprawy, która powstanie na początku przyszłego roku.
Tymczasowa przeprawa ma mieć taki sam tonaż jak dotychczasowa. Inwestycja przewiduje w miejsce wykonanego ok. 1962 r. siedmioprzęsłowego mostu o długości nieco ponad 182 m budowę nowej przeprawy o podobnej długości (184,5 m), pięciu przęsłach i szerokości 14,7 m. Jezdnia na nowym moście będzie miała dwa pasy ruchu, każdy w przeciwnym kierunku, o szerokości 3,5 m. Po prawej stronie mostu powstanie chodnik o szerokości 1,5 m, natomiast po lewej stronie ciąg pieszo–rowerowy o szerokości 2,5 m. Most przeniesie największe obecnie wymagane obciążenie - 11,5 t/oś i dzięki swojej wysokości będzie pełnił funkcję przejścia dla zwierząt – wyjaśnia GDDKiA.