Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 października 2024 napisz DONOS@

„Wiążą nas więzy wiary”

Łomżyńska Piesza Pielgrzymka już po raz 39. wyruszyła spod Katedry na pątniczy szlak na Jasną Górę. - To są szczególne rekolekcje w drodze, związane z naturą, nieraz kapryśną – przypominał bp Janusz Stepnowski. - Człowiek nie tylko wysłuchuje tych treści, przeżywa, ale razem troszczy się o inne osoby – podkreślał ordynariusz łomżyński.

Wytrwałości w pokonaniu trudności pielgrzymowania życzono 150 pątnikom, którzy we wtorkowy poranek po raz 39. wyszli do Matki Bożej na Jasną Górę. Towarzyszyło im wielu „odprowadzających” z rodzin czy „pielgrzymów bez wolnego”, którzy tym razem nie mogli ruszyć na szlak. Stawili się by poczuć ducha wspólnoty i  przewędrować choć mały odcinek. 

- Człowiek jest szczęśliwy, jak wielu znajomych się tu spotka – mówi Mirosław z parafii w Piątnicy, który idzie tylko jeden dzień, ponieważ przygotowuje się do pielgrzymki śladami św. Charbela do Libanu.

Trzech dukatów (Ducat, Indukat i Redukat) na trudy pielgrzymowania życzył ks. Zenon Jarząbek przewodnikowi ks. Łukaszowi Brzostowskiemu - żebyście dobrze wyszli, doszli i wrócili – mówił najmłodszemu kapłanowi.

- Pomimo tego, że czas upływa, nadal jestem najmłodszym księdzem, który w tym roku idzie na pielgrzymkę – mówi wikariusz parafii Bożego Ciała po raz 10 wyruszający na pątniczy szlak.

Mimo, że czasy wielotysięcznej pielgrzymki z grodu nad Narwią minęły, to duch wędrówki i rekolekcji w drodze pozostał.

- Jest tyle form odnowy duchowej na wakacje, że dla każdego coś się znajdzie – wskazuje ks. Łukasz Brzostowski. - Ja bakcyla pielgrzymkowego poczułem dzięki kapłanom jakich miałem na parafii gdzie się wychowywałem, czyli Krzyża Świętego. Mam na myśli ks. Krzysztofa Dąbrowskiego, który dziś także idzie z nami do Matki Bożej czy ks. Radosława Kubeł. Jak widać ten bakcyl pielgrzymkowy przekazywany jest na kolejne pokolenia. 

Ksiądz przewodnik zauważa, że trudne w dzisiejszym społeczeństwie jest zrezygnowanie z pracy i  innych obowiązków na dwa tygodnie, „To długi czas”.

Pielgrzymi swoją wędrówkę, wysiłek i modlitwę ponoszą w przeróżnych intencjach, osobistych i wspólnotowych.

- Idę przede wszystkim w intencji nowych powołań kapłańskich do naszego seminarium duchownego – zdradza ksiądz Łukasz. - Myślę też o wszystkich kapłanach, którzy przeżywają kryzys albo nawet zrezygnowali ze służby Chrystusowi, aby na nowo doświadczyli miłości Pana Boga i żeby zrozumieli, że sens naszego życia jest przy Chrystusie – mówi stojąc pod Katedrą w Łomży, matką kościołów diecezji.

Pielgrzymka to wspólnota, cementowana potem, deszczem i kurzem wędrówki. Wśród wychodzących są też mamy z wózkami. 

- Mój mąż po raz pierwszy od wielu lat ma urlop i możemy pielgrzymować – cieszy się siostra Beata, która wyrusza z mężem i kilkuletnim synem. - Nie mamy go z kim zostawić, więc zabieramy go ze sobą.

Jako doświadczona pątniczka zabiera ze sobą cały zestaw lekarstw i oczywiście jakieś zabawki, ciuchy. 

- Więcej dla niego niż dla siebie – dodaje.

Doświadczenie pielgrzyma uczy, że szybko znajdą się ciocie i wujkowie, którzy będą oparciem w trudach wędrówki z dziećmi. 

- Jako pielgrzymka jesteśmy rodziną i tworzymy ją nie tylko od 1 do 14 sierpnia – podkreśla ksiądz przewodnik. - Jest też wiele okazji, na których się spotykamy się i tworzymy taką mocną rodzinę i wspieramy siebie w radosnych jak i trudnych chwilach. Może nie łączą nas więzy krwi, ale wiążą nas więzy wiary – podkreśla.

Biskup Janusz Stepnowski zachęcał do pielgrzymowania w ramach tzw. „białych grup”, które modlitwą towarzyszą pielgrzymom na trasie. 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę