Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

środa 21.04.2004

Gazeta Współczesna - Łomża odetchnie Gazeta Wyborcza - Podlasie w VII edycji Nagrody Gospodarczej Kurier Poranny - Fundusz Wysokich Płac Gazeta Współczesna - Tragedia na "Trollu” Gazeta Współczesna - Za zgodą kuratora Gazeta Wyborcza - Proboszcz Roku 2004?

Gazeta Współczesna - Łomża odetchnie
Od soboty, 17 kwietnia, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów o masie powyżej 8 t na odcinku drogi krajowej nr 61 między Piątnicą a Augustowem. Przyczyną jest przebudowa dwóch odcinków tej trasy między Świdrami a Grajewem. Ograniczenie nie dotyczy ruchu lokalnego i zaopatrzenia.
Zakaz będzie obowiązywał prawdopodobnie przez całe lato, a nawet do końca sezonu budowlanego. Ruch tranzytowy z Warszawy w stronę granicy wschodniej już w Różanie i Ostrowi Mazowieckiej kierowany jest na drogę krajową nr 8 przez Białystok. Mieszkańcy Łomży, gdzie zwykle skupiają się dwa strumienie tirów, zdążających od strony Warszawy do przejść granicznych z Litwą drogami nr 61 i 677, mają więc w perspektywnie w miarę spokojne wakacje.
O ile zakaz będzie egzekwowany. Na razie nadal tiry jeżdżą, może tylko z nieco mniejszym nasileniem, niż przed 17 kwietnia, w obie strony przez Łomżę.
więcej: Gazeta Współczesna - Łomża odetchnie

Gazeta Wyborcza - Podlasie w VII edycji Nagrody Gospodarczej
Gospodarstwo rolno-hodowlane państwa Banachów z Piątnicy zostało nominowane do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w 2004 r. w siódmej edycji konkursu
Kapituła nagrody wyłoniła 21 nominowanych firm spośród 170 zgłoszonych w siedmiu kategoriach: polskie przedsiębiorstwo, instytucja finansowa, średnie polskie przedsiębiorstwo, małe polskie przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne, inwestycja zagraniczna w Polsce oraz wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii. Jedynym podlaskim nominowanym w kategorii gospodarstwo rolne zostało gospodarstwo państwa Banachów z Piątnicy. Ma ono 108,67 ha powierzchni i od wielu lat specjalizuje się w produkcji mleka wysokiej jakości, co stanowi główne źródło dochodu gospodarzy. Stado bydła liczy m.in. 110 krów dojnych, utrzymywanych w warunkach spełniających wszelkie normy sanitarne. Właściciele współpracują z Wojewódzkim Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Kilkakrotnie też z powodzeniem brali udział w krajowej i regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych.
więcej: Gazeta Wyborcza - Podlasie w VII edycji Nagrody Gospodarczej

Kurier Poranny - Fundusz Wysokich Płac
Prawie 2,5 mln zł kosztowało utrzymanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku. Pracownicy w WFOŚ zarabiają średnio ponad 5 tys. zł miesięcznie, zaś prezesi dwa razy więcej.
Ciągną do siebie
Tylko wydatki na utrzymanie rady nadzorczej wzrosły w ubiegłym roku o 25 proc.
Po wyborach samorządowych WFOŚ w Białymstoku przypadł Samoobronie, która wraz z SLD i PSL zawiązała koalicję w Sejmiku województwa podlaskiego. Na początku ubiegłego roku została wymieniona 10-osobowa rada nadzorcza i zarząd Funduszu.
WFOŚ zarządzał w 2003 roku kwotą prawie 48 mln zł, z czego 29,5 mln zł wydał na pożyczki i dotacje na inwestycje ekologiczne. Z informacji przygotowanej dla radnych Sejmiku wynika, że w ubiegłym roku wydatki na wynagrodzenia dla członków rady nadzorczej WFOŚ wzrosły do 212 tys. zł, czyli aż o 25 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W 2003 roku rada zbierała się 11 razy. Łatwo zatem obliczyć, że każdy z jej członków za 11 dni pracy zarobił po 21 tys. zł.
Wicemarszałek Jan Kamiński (wcześniej Samoobrona, dzisiaj Podlaska Inicjatywa Ludowa) nadzoruje pracę WFOŚ w zarządzie województwa. Przyznaje, że w ubiegłym roku członkowie rady dostali ponad 300 zł podwyżki za udział w jednym posiedzeniu.
więcej: Kurier Poranny - Fundusz Wysokich Płac

Gazeta Współczesna - Tragedia na "Trollu”
Sześcioletni chłopiec bawił się na pozostawionej na podwórzu ładowarce do obornika "Troll”, gdy jego 10-letni brat włączył silnik, ruszył ciągnikiem i zaczął manewrować ładowarką. Maszyna zmiażdżyła pierś 6-latka. Oboje rodzice byli w tym czasie obecni na terenie posesji. Ojciec prawdopodobnie był pijany.
Tragedia rozegrała się w poniedziałek wieczorem na posesji jednego z rolników we wsi Chojane Pawłowięta w gminie Kulesze Kościelne. Wczoraj 6-latek w stanie ciężkim przebywał w białostockim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Oprócz połamanych żeber lekarze stwierdzili też szereg ciężkich obrażeń wewnętrznych.
- Co za nieszczęście, słów mi brakuje! - płacze 76-letnia babcia Marcina, która wczoraj opiekowała się czwórką wnuków; rodzice przebywali w szpitalu w Białymstoku. - Wychowałam wszystkich od pieluch i upilnowałam, a teraz upilnować ich nie można na podwórku!
więcej: Gazeta Współczesna - Tragedia na "Trollu”

Gazeta Współczesna - Za zgodą kuratora
W niedzielę odbyła się sesja Rady Miasta i Gminy Jedwabne, na której radni ponownie podjęli uchwałę w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół. Poprzednią uchwałę unieważnił wojewoda podlaski w postępowaniu nadzorczym.
Przyczyną unieważnienia były stwierdzone odstępstwa od Ustawy o systemie oświaty. Konkretnie samorząd Jedwabnego nie spełnił ustawowego wymogu uzyskania na rozwiązanie zespołu zgody kuratora oświaty. Dopiero po podjęciu uchwały kurator wydał pozytywną opinię w tej sprawie. Burmistrz Jedwabnego po otrzymaniu uzasadnienia rozstrzygnięcia nadzorczego ponownie zwrócił się do kuratorium o zgodę na rozwiązanie Zespołu Szkół. Zgoda taka wpłynęła do Urzędu Miasta i Gminy w miniony piątek.
– Problem powstał z powodu dziwnych działań Kuratorium Oświaty. Od początku domagaliśmy się – zgodnie z ustawą – zgody na rozwiązanie zespołu. Pani kurator odpowiadała, że w grę wchodzi wydanie opinii po podjęciu uchwały, co okazało się niezgodne z prawem. Wygląda na to, że w Podlaskim Kuratorium Oświaty nie znają przepisów. Na szczęście naprawiono błąd, co oszczędziło nam wnoszenia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – powiedział z-ca burmistrza Jedwabnego Krzysztof Niewiadomski.
więcej: Gazeta Współczesna - Za zgodą kuratora

Gazeta Wyborcza - Proboszcz Roku 2004?
Ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Łomży, jako jedyny z naszego regionu, a jeden z 23 innych księży, znalazł się w półfinale II edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Proboszcza Roku. Parafianie, którzy zgłosili go do konkursu i oddali na niego swoje głosy, mówią, że zawdzięczają mu bardzo wiele: budowę kościoła i Centrum Katolickiego, darmową kawiarenkę internetową dla dzieci i młodzieży, salę komputerową, salę zabaw dla małych dzieci, bibliotekę... To również dzięki działalności proboszcza w Łomży powstały szkoła rodzenia i Centrum Pomocy Rodzinie, a także poradnie: dla alkoholików, onkologiczna, rodzinna i wychowawcza. Do zasług proboszcza należy także organizacja obozów, zimowisk i wakacji w mieście, na terenie parafii prowadzone są także liczne akcje charytatywne, działa także punkt wymiany rzeczy "Możesz pomóc". Teraz przed łomżyńskim proboszczem ścisły finał, a później być może i wygrana. Czy to właśnie jemu przypadnie w tym roku tytuł Proboszcza Roku 2004? Wyniki poznamy w czerwcu.
więcej : Gazeta Wyborcza - Proboszcz Roku 2004?

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę