Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Susza rolnicza już jest

Główne zdjęcie
Źródło: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdził na terytorium Polski wystąpienie suszy rolniczej. Klimatyczny Bilans Wodny (KBW) dla rejonu Łomży wyniósł minus 150 - 179 mm. W niektórych podłomżyńskich gminach prawie 100% powierzchni zbóż jarych zagrożonych jest suszą.

Trudna pod względem opadów jest sytuacja na polach i ostatnie niewielkie opady nic nie zmieniły. Jeśli nie popada, to o kolejnych pokosach traw na wielu polach można zapomnieć. Jeśli obecna zła sytuacja będzie się pogłębiać, straty w rolnictwie mogą być duże. Już rolnicy „walczą” o każdą belę siana i każdy pokos trawy.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach przygotował za poziomie gmin informacje o suszy rolniczej, która to powoduje największe straty w plonach. 

Dr hab. Andrzej Doroszewski wyjaśnia, że susza oznacza szkody powstające w wyniku obniżenia klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości krytycznych wyznaczonych dla poszczególnych grup i gatunków roślin. Przy jej określaniu ubrana jest także jakość gleby. Suszę oznaczamy za pomocą klimatycznego bilansu wodnego, który jest różnicą między opadem atmosferycznym i ewapotranspiracją potencjalną czyli parowaniem gleby i roślin. W rejonie Łomży bilans ten waha się od minus 179 mm do minus 150 mm.

Na terenach zagrożonych suszą, straty wynoszą minimum 20 %, w stosunku do średniej wieloletniej, ale ostatecznie mogą być znacznie wyższe.

Ponad połowa powierzchni zbóż ozimych w powiecie łomżyńskim zagrożona jest suszą. Największy udział około 85 % znajduje się w gminach : Zbójna, Miastkowo, Nowogród, Przytuły. Dla Jedwabnego wynosi 77,71 %, a Śniadowa 70,45%. Najlepsza, choć równie zła sytuacja jest w gminie Łomża, Piątnica i Wizna, gdzie ten udział waha się około 60%. 

Nieco gorsza sytuacja jest w grupie zbóż jarych. Najgorzej jest w gminie Zbójna, gdzie zagrożone suszą jest na ponad 95% areału. Około 85 % powierzchni upraw jarych zagrożonych jest w gminach Przytuły, Nowogród i Miastkowo. Ponad 70 % jest w gminach Jedwabne i Śniadowa, a około 60 % na terenie gmin: Łomża, Piątnica i Wizna. 

Poważna sytuacja występuje na plantacjach truskawek. Około 85 % powierzchni upraw zagrożonych suszą jest w gminach Nowogród, Zbójna, Miastkowo czy Przytuły. W Jedwabnem jest to 77,71 % powierzchni, a w Piątnicy czy Śniadowie ponad 60 %. W gminie Łomża i Wizna to prawie 60 % powierzchni.

Trudna sytuacja zaczyna się w grupie krzewów owocowych. Około 80 % powierzchni zagrożonych suszą jest w gminach: Miastkowo, Jedwabne, Nowogród, Przytuły i  Zbójna. W gminach Łomża, Piątnica i Śniadowo to około 50 %, a w Wiźnie 33,24%. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę