Susza rolnicza już jest
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdził na terytorium Polski wystąpienie suszy rolniczej. Klimatyczny Bilans Wodny (KBW) dla rejonu Łomży wyniósł minus 150 - 179 mm. W niektórych podłomżyńskich gminach prawie 100% powierzchni zbóż jarych zagrożonych jest suszą.
Trudna pod względem opadów jest sytuacja na polach i ostatnie niewielkie opady nic nie zmieniły. Jeśli nie popada, to o kolejnych pokosach traw na wielu polach można zapomnieć. Jeśli obecna zła sytuacja będzie się pogłębiać, straty w rolnictwie mogą być duże. Już rolnicy „walczą” o każdą belę siana i każdy pokos trawy.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach przygotował za poziomie gmin informacje o suszy rolniczej, która to powoduje największe straty w plonach.
Dr hab. Andrzej Doroszewski wyjaśnia, że susza oznacza szkody powstające w wyniku obniżenia klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości krytycznych wyznaczonych dla poszczególnych grup i gatunków roślin. Przy jej określaniu ubrana jest także jakość gleby. Suszę oznaczamy za pomocą klimatycznego bilansu wodnego, który jest różnicą między opadem atmosferycznym i ewapotranspiracją potencjalną czyli parowaniem gleby i roślin. W rejonie Łomży bilans ten waha się od minus 179 mm do minus 150 mm.
Na terenach zagrożonych suszą, straty wynoszą minimum 20 %, w stosunku do średniej wieloletniej, ale ostatecznie mogą być znacznie wyższe.
Ponad połowa powierzchni zbóż ozimych w powiecie łomżyńskim zagrożona jest suszą. Największy udział około 85 % znajduje się w gminach : Zbójna, Miastkowo, Nowogród, Przytuły. Dla Jedwabnego wynosi 77,71 %, a Śniadowa 70,45%. Najlepsza, choć równie zła sytuacja jest w gminie Łomża, Piątnica i Wizna, gdzie ten udział waha się około 60%.
Nieco gorsza sytuacja jest w grupie zbóż jarych. Najgorzej jest w gminie Zbójna, gdzie zagrożone suszą jest na ponad 95% areału. Około 85 % powierzchni upraw jarych zagrożonych jest w gminach Przytuły, Nowogród i Miastkowo. Ponad 70 % jest w gminach Jedwabne i Śniadowa, a około 60 % na terenie gmin: Łomża, Piątnica i Wizna.
Poważna sytuacja występuje na plantacjach truskawek. Około 85 % powierzchni upraw zagrożonych suszą jest w gminach Nowogród, Zbójna, Miastkowo czy Przytuły. W Jedwabnem jest to 77,71 % powierzchni, a w Piątnicy czy Śniadowie ponad 60 %. W gminie Łomża i Wizna to prawie 60 % powierzchni.
Trudna sytuacja zaczyna się w grupie krzewów owocowych. Około 80 % powierzchni zagrożonych suszą jest w gminach: Miastkowo, Jedwabne, Nowogród, Przytuły i Zbójna. W gminach Łomża, Piątnica i Śniadowo to około 50 %, a w Wiźnie 33,24%.