Wystartowała Akademia aktywnych seniorów
Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej rozpoczął realizację kolejnego projektu. „Klub Seniora - Łomżyńska Akademia Liderów 60+” to inicjatywa skierowana do seniorów, którzy z różnych względów nie uczestniczą we współdecydowaniu o lokalnej wspólnocie. – Obserwuję, że w licznych działaniach powtarza się grupa około 60 seniorów, a jest ich w Łomży ponad 15 tysięcy – podkreśla Tomasz Wróblewski, prezes zarządu Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej i pomysłodawca projektu, dodając, że jego głównym celem jest stopniowe dotarcie do tych osób i danie im możliwości działania w różnych dziedzinach, od procesów decyzyjnych do życia społeczno-kulturalnego.
Po zakończonym sukcesem projekcie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, adresowanego do młodzieży i realizowanego przez Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej w czterech łomżyńskich szkołach średnich, uwagę Stowarzyszenia przyciągnęły osoby starsze. Z myślą o nich powstał pomysł „Łomżyńskiej Akademii Liderów 60+”, obejmującej szereg działań i szkoleń, mających zaktywizować seniorów w Łomży i w jej okolicy. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach wieloletniego, rządowego programu na rzecz osób starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.
– Ten projekt jest odpowiedzią na stosunkowo niskie zainteresowanie tematyką partycypacji społecznej wśród seniorów – zauważa Tomasz Wróblewski. – W gminie Łomża oraz mieście Łomża rozpoczęły się procesy partycypacji seniorów, np. powołano Łomżyńską Społeczną Radę Seniorów, jednakże uważamy, że jest to działanie niewystarczające, ponieważ świadomość seniorów dopiero się kształtuje i wymaga działań pogłębionych. Głównym celem projektu jest wzrost poziomu partycypacji w procesach decyzyjnych i życiu społecznym seniorów, którzy zamieszkują miasto Łomża i gminę Łomża.
To swoista kontynuacja i zarazem wszechstronne rozwinięcie tego, co miasto Łomża i Centrum Integracji Społecznej zainicjowały przed laty, proponując choćby Szkołę Liderów i bezpłatną pomoc dla osób starszych pod hasłem „Fachowiec dla seniora”.
– To inicjatywa warta kontynuacji – podkreśla Tomasz Wróblewski, dodając, że chociażby w Białymstoku czy w Suwałkach tego typu działania, realizowane w ramach organizacji budżetowych, sprawdzają się bardzo dobrze, a wszechstronna aktywizacja seniorów, coraz liczniejszych w lokalnych społecznościach, jest czymś bardzo potrzebnym. Działania do końca roku obejmą aż 90 osób powyżej 60 roku życia.
Stąd rozliczne formy aktywności w ramach Akademii Liderów „Aktywni+”, adresowanej do seniorów z Łomży i z gminy Łomża. Podczas warsztatów „Jak być liderem” zostanie wyłonionych 15 liderów, którzy po przeszkoleniu podczas spotkań roboczych pod kierunkiem trenerów, zyskają nie tylko nowe umiejętności, ale też dowiedzą się, jak z pożytkiem spożytkować je z korzyścią dla swych sąsiadów. Pomocne będą w tym osiedlowe kluby seniora, działające przy parafiach, integrujące i aktywizujące osoby samotne, a do tego będące punktem wyjścia do dalszych działań.
– To nie tylko dotarcie do szerszego grona seniorów, ale jednoczesne danie im możliwości rozwijania się, również w dziedzinach, którymi wcześniej się nie zajmowali, robienia czegoś pożytecznego pod hasłem seniorzy dla seniorów – mówi Tomasz Wróblewski.
Dlatego odbędą się warsztaty multimedialne, aby seniorzy nie tylko funkcjonalnie wykorzystywali nowoczesne aplikacje, ale też czuli się w sieci bezpiecznie. Przewidziano również warsztaty dotyczące inteligencji emocjonalnej oraz warsztaty wzbogacone wykładem „Lokalna polityka senioralna”. Kolejny punkt to działania twórcze, ponieważ seniorzy otrzymają mikrogrant w wysokości trzech tysięcy złotych. W jego ramach odbędzie się nie tylko spotkanie warsztatowo-dziennikarskie z udziałem eksperta, ale też powstanie audycja radiowa „Głos Seniora!”, a finałem będzie wyjazd na spektakl Teatru Kamienica.
– Po poprzednich działaniach coś pozostało, dodatek do gazety „Narew”, zatytułowany „Gazeta Seniora „Srebrni” – zauważa Tomasz Wróblewski. – Zakładamy, że uda nam się wyłonić grupę aktywistów, kolejnych liderów, którzy pobudzą do działania swych sąsiadów czy znajomych. Stąd pomysł audycji w Radiu Nadzieja, która może z czasem stanie się programem cyklicznym, tak jak to stało się w przypadku „Srebrnych”.
Z kolei obywatelskie kawiarenki „Café Senior” umożliwią spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, do 10 osób. Odbędą się one nie tylko w Łomży, ale również w klubie w Jednaczewie i w klubie w Pniewie, dając seniorom z Łomży i z gminy Łomża szansę rozmowy o ich potrzebach oraz o tym, co warto zmienić.
– Te rozmowy dadzą nam możliwość napisania w przyszłości projektu, który będzie dostosowany do potrzeb i oczekiwań konkretnej grupy seniorów – wyjaśnia Krzysztof Kozicki.
W ramach projektu zostanie również stworzony „Dyskusyjny Klub Seniora pn. Fabula Rasa”. Tu 10. seniorów pod kierunkiem opiekuna-tutora nie tylko wybierze interesujące ich lektury i stworzy klub dyskusyjny, ale będą też mieli za zadanie zorganizować wieczór poetycki/literacki z wybranym autorem, a finałem tego etapu również będzie wyjazd do Teatru Kamienica na wybrany spektakl.
– Zaplanowaliśmy również warsztaty pod nazwą „Zdrowy – Aktywny – Senior”, celem przeciwdziałania izolacji społecznej, a ostatnim etapem projektu będzie „Forum Seniora” z debatą publiczną – podsumowuje Iza Chaberek, zauważając, że seniorzy już oceniają tę inicjatywę pozytywnie oraz zachęcając kolejne osoby do zgłaszania udziału w projekcie w siedzibie Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej przy ulicy Polowej 45 (na parterze budynku NOT-u) lub telefonicznie pod numerem 730 877 233.
Projekt „Klub Seniora - Łomżyńska Akademia Liderów 60+” Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej został dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach wieloletniego, rządowego programu na rzecz osób starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.
tekst płatny