Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Subregion Łomżyński z kolejnymi dotacjami z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów

Modernizacje dróg, inwestycje w centra aktywności czy remonty lokali użytkowych. Kolejnych osiem gmin z tej części województwa otrzymało wsparcie z FWGiP w łącznej kwocie 3,4 mln zł na lokalne przedsięwzięcia. Symboliczne czeki przedstawicielom podlaskich samorządów wręczył w poniedziałek, 12 czerwca, w Śniadowie wicemarszałek Marek Olbryś.

To już druga w tym roku tura wsparcia z programu. Początkowo pula pieniędzy z FWGiP wynosiła 39 mln zł. Zarząd postanowił ją zwiększyć do 57,4 mln zł, aby każda zgłoszona inwestycja miała szansę na realizację.

– W sumie z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów skorzysta blisko 120 jednostek samorządu terytorialnego, czyli dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Co ważne, to gminy są włodarzami tych środków i to one decydują, gdzie te pieniądze mają trafić. Cieszę się z zaangażowania województwa w pomoc dla samorządów – mówił Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Z kolei radny wojewódzki zauważał, że kluczem do potęgi regionu jest jego równomierny rozwój.

– Jako sejmik województwa zwracamy na to uwagę. Subregion Łomżyński był przez wiele lat zaniedbywany. Dzisiaj, dzięki dotacjom samorządu i polskiego rządu, zauważamy progres – podkreślił.

Dzięki dofinansowaniu w kwocie 500 tys. zł, rozbudowany i przebudowany zostanie Urząd Gminy w Śniadowie. Budynek ostatni gruntowny remont przeszedł ponad 40 lat temu.

– Dane jest mi od 12 lat służyć gminie Śniadowo, ale to od tej kadencji jako samorządowcy możemy się cieszyć ze wsparcia Zarządu Województwa Podlaskiego na inwestycje, które realizujemy w naszych gminach – mówił wójt gminy Rafał Pstrągowski. – Warto ten program kontynuować, bo to duże środki na ważne dla nas przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że w sierpniu 2024 roku będziemy mogli państwa gościć już w nowych murach urzędu – dodał, dziękując za wsparcie.

W Szumowie uporządkowana i zagospodarowana zostanie przestrzeń publiczna przy ulicach 1 Maja oraz Przemysłowej. Dofinansowanie tej inwestycji wyniosło 500 tys. zł. W remonty dróg zainwestują gminy: Piątnica – 200 tys. zł, Stawiski – 400 tys. zł i Turośl – 500 tys. zł. Z kolei gmina Łomża otrzymane 300 tys. zł przeznaczy na budowę utwardzonego pobocza i chodnika w ciągu ul. Łomżyńskiej w miejscowości Stare Kupiski.

– Przede wszystkim ta inwestycja zapewni bezpieczeństwo mieszkańców. Są to bardzo potrzebne pieniądze, dziękuję za to wsparcie – mówił zastępca wójta Cezary Zborowski.

Dzięki dotacji w kwocie 200 tys. zł swoje centrum aktywności będzie miała młodzież ze Szczuczyna. W miejscowości Zanie-Leśnica zaś, w budynku po byłej szkole, powstanie dom kultury. Gmina Kołaki Kościelne otrzymała na ten cel 500 tys. zł dofinansowania. Władze Zambrowa z kolei 300 tys. zł zainwestują w budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Ostrowskiej.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów (FWGiP) powstał w 2021 r. Od tego czasu wsparcie przyznano już na realizację niemal dwustu projektów w regionie. Na ten cel województwo przeznaczyło w 2021 r. 22 mln zł, w roku 2022 – 28,6 mln zł. Pula środków w 2023 r. jest rekordowa, bo wynosi aż 57,4 mln zł. 

tekst sponsorowany

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę