Boże Ciało manifestacją wiary
Jak Polska długa i szeroka w święto Bożego Ciała procesje gromadzą tłumy wiernych. Tego dnia kapłani zachęcają do manifestowania wiary i uczczenia Eucharystii w Najświętszym Sakramencie.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwane Bożym Ciałem, swoje początki ma w XIII wieku. To odpowiedź kościoła na herezję Berengariusza z Tours w XI w, który kwestionował przemianę chleba i wina w ciało i krew Chrystusa, a uwielbione Ciało Chrystusa znajduje się w niebie. Udział w powstaniu dzisiejszego święta ma zakonnica augustianka, bł. Julianna z klasztoru Mont Cornillon w Belgii, która w 1208 roku miała wizję w postaci pełni księżyca, z ciemną plamą. Tygodnik Niedziela przypomina, że w 1240 r. biskup LieOge - Robert wydał dekret ustanawiający to święto w swojej diecezji w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Później miało być obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus de hoc mundo ustanowił święto Bożego Ciała w celu uczczenia Jezusa obecnego w Eucharystii. Po jego śmierci wypełnił ją Jan XXII w 1317 r. Do Polski dotarła za sprawą krakowskiego biskupa Nankera w 1320 roku.
To publiczne świadectwo i manifestacja wiary w tajemnicę Najświętszego Sakramentu jako Ciała Chrystusa ukrytego w Świętej Hostii.
Połączona procesja parafii katedralnej i ojców kapucynów przeszła w słońcu od Katedry, ulicami: Sadową, Polową, Sienkiewicza i Dworną. Ci co mogli chowali się w cieniu drzew, budynków czy pod parasolami. Pozostali dzielnie znosili płynący z nieba żar. Młodzież z Oazy Dzieci Bożych parafii katedralnej spragnionych częstowała wodą. Cztery ołtarze, których tradycja sięga XV wieku, ustawiono: w drzwiach budynku szkół katolickich, w bramie seminarium duchownego, na skrzyżowaniu Sienkiewicza z Dworną i przed kurią. To publiczne wyznanie wiary w Łomży tradycyjnie przyciągnęło tłumy.
Bp Janusz Stepnowski nie był obecny, ponieważ dziś procesję prowadził w Stawiskach, gdzie odbywa się wizytacja duszpasterska.