Postrzelił się „z imadła”
W czwartek z raną postrzałową na łomżyński SOR zgłosił się 60-latek. Mężczyzna na targu staroci kupił naboje, które przy próbie rozbrojenia wystrzeliły. Teraz oprócz roztrzaskanej kości, grozi mu odpowiedzialność karna do nawet 8 lat pozbawienia wolności.
W czwartek (18.05) do łomżyńskiego szpitala z raną postrzałową zgłosił się mieszkaniec gminy Przytuły. Policję o tym incydencie poinformował lekarz dyżurny opatrujący rannego.
Mężczyzna mówił, że jest miłośnikiem staroci związanych w drugą wojną światową, dlatego – jak tłumaczył 60-latek - odwiedza targi staroci. Właśnie podczas takiego rekonesansu na początku maja w Kiermusach kupił kilkanaście łusek, w których miały znajdować się dwa naboje. Po około tygodniu od zakupu w imadle próbował rozbrajać naboje. Wtedy właśnie miało dojść do niekontrolowanego wystrzału. Zanim mieszkaniec gminy Przytuły zgłosił się do lekarza, trzy dni chodził z raną postrzałową nikomu nic nie mówiąc – informują policjanci.
Niestety, nie była to rana powierzchowna. Wykonane zdjęcie rentgenowskie pokazało, że przedmiot przypominający nabój utkwił w kości przedramienia. Dlatego nie udało się "przeczekać" tego faktu. Teraz łomżyńscy policjanci ustalają dokładnie w jaki sposób mężczyzna wszedł w posiadanie amunicji i od kogo ją kupił.
Przypominają, że przestępstwem jest posiadanie broni czy amunicji bez zezwolenia, a posiadanie nawet jednego naboju może przysporzyć kłopotów prawnych.
„Wiemy, że szczególnie kusi amunicja lub broń zdobywana w celach kolekcjonerskich. Przypominamy, że przechowywanie w mieszkaniu bez pozwolenia nawet tzw. ślepego naboju, który zawiera proch i spłonki (jest amunicją w rozumieniu prawa), również stanowi przestępstwo” - przestrzegają policjanci w komunikacie.
Art. 263. § 1. Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Kto, mając zezwolenie na posiadanie broni palnej lub amunicji, udostępnia lub przekazuje ją osobie nieuprawnionej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
źródło: KMP Łomża