Forsowanie Narwi w ramach ćwiczeń Anakonda 23
Prawie 2 tysiące żołnierzy ze wsparciem lotnictwa ćwiczyło w Nowogrodzie przeprawę przez rzekę. To w ramach największych w tym roku ćwiczeń wojska polskiego Anakonda 23.
Na poligonie pod Nowogrodem żołnierze z 20 Brygady Zmechanizowanej z 16 Dywizji Zmechanizowanej wraz z jednostkami wspomagającymi: 2 Pułk Inżynieryjny, czy 1 Podlaska Brygada OT i lotnictwa ćwiczyły w środę (10.05) przeprawę przez Narew. W działania zaangażowanych było prawie 130 jednostek sprzętu wojskowego oraz samoloty: SU-22 (x2), rumuńskie Pumy (x2), Mi 17 (x2), Mi 2 (x2).
- Ćwiczenie służą potwierdzeniu umiejętności żołnierzy w pokonaniu przeszkody wodnej – wyjaśnia płk Tomasz Biedziak, dowódca 20BZ. - Inaczej będziemy się szkolili na Narwi, gdzie rzeka jest wąska, ale nurt jest bardzo szybki, a inaczej na Wiśle czy Odrze, gdzie rzeka jest szeroka i wolna i nie sprawia problemów kierowcom jak Narew.
Pułkownik Biedziak zwraca uwagę na duże korzyści takich ćwiczeń.
- Poligony żołnierze znają jak własną kieszeń. Jest ich tylko kilka w Polsce więc są zjeżdżone przez nas i ostrzelane – mówi. - Powinniśmy wychodzić z ćwiczeniami w tereny przygodne takie, których żołnierze nie znają i mogą ich zaskoczyć.
Ćwiczenia Anakonda 23 są ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem Defender-23 oraz szwedzkim Aurora-23, w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą "Exercise Trifecta". Za przygotowanie ćwiczenia odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.
Tegoroczna Anakonda składa się z czterech części – informuje wojsko: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise - TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise - CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise - FEX).
W części aktywnej (Joint LIVEX) ćwiczenia od 17 kwietnia br. do 16 maja, z fazą kulminacji działań od 6 maja 2023 r. udział bierze ponad 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Celem ćwiczenia jest integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych. Anakonda-23 obejmuje nowe elementy sztuki wojennej m.in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe.
Szkolenie w ramach części aktywnej realizowane będzie na poligonach Drawsko, Orzysz, Ustka i Nowa Dęba oraz poligonach na terenie Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii.