Ratusz oszczędził prąd
Urząd Miejski w Łomży w grudniu 2022 roku „osiągnął wymagane ustawą 10% oszczędności” - czytamy w nadesłanej informacji. Obowiązek takiego ograniczenia wprowadziła ustawa, wprowadzona w związku z kryzysem na rynku nośników energii.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (weszła w życie 15 października 2022 roku), na kierowników jednostek sektora finansów publicznych nałożyła obowiązek podjęcia działań, których celem jest ograniczenie o 10 proc. zużycia energii elektrycznej. Punktem odniesienia dla redukcji zużycia energii w grudniu 2022 roku jest średniomiesięczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019. Natomiast oszczędności osiągane w 2023 roku należy odnieść do całkowitego zużycia energii elektrycznej w roku 2022.
„Intencją ustawy jest wzmocnienie realizacji wzorcowej roli sektora finansów publicznych w zakresie oszczędności energii, a tym samym zachęcenie szerokiego grona odbiorców do podejmowania efektywnych środków w zakresie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej” - tłumaczyło ministerstwo klimatu.
W przekazanej informacji Urząd Miejski w Łomży wyjaśnia, że 30 marca 2023 r. „przesłał do Urzędu Regulacji Energetyki formularz raportu z realizacji celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych”.
„Według danych Wydziału Obsługi, Urząd Miejski w grudniu 2022 r. osiągnął wymagane ustawą 10% oszczędności” - zapewnia Ratusz. Wśród podjętych działań służących oszczędzaniu prądu wylicza: modernizację oświetlenia, tj. wymiana opraw oświetleniowych na LED, wymianę urządzeń na urządzenia z funkcją oszczędzania energii, przypomnienie pracownikom Urzędu o kwestiach właściwego użytkowania energii elektrycznej, zastosowanie systemów i programów monitorujących zarządzanie energią elektryczną i wprowadzenie usprawnień organizacyjnych w pomieszczeniach Urzędu celem zmniejszenia poboru oświetlenia sztucznego na rzecz oświetlenia dziennego.
W 2022 roku Urząd Miejski zużył 237 434 kWh energii elektrycznej, i jak zapewnia w porównaniu do 2021r. ograniczył zużycie energii elektrycznej o 12175 kWh. „Średniomiesięczne zużycie energii elektrycznej w 2018 roku wyniosło 25 068,41 kWh, zaś w 2019 roku 25 217,75 kWh”.
Za nieosiągnięcie celu zmniejszenia energii elektrycznej Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może na kierowników jednostek sektora finansów publicznych nałożyć karę pieniężną w wysokości do 20 tys. zł.