Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 napisz DONOS@

Czym jest Krajowy System e-Faktur?

Ministerstwo Finansów wprowadziło niedawno rozwiązanie, które ma ujednolicić format faktur elektronicznych i ułatwić ich wysyłanie i odbieranie przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Krajowy System e-Faktur (KSeF) ma pozwolić na proste udostępnianie faktur ustrukturyzowanych u ich natychmiastową wysyłkę kontrahentom. Wkrótce to rozwiązanie ma być obowiązkowe. Czy to godny następca faktur papierowych?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)
  • dlaczego warto korzystać z faktur ustrukturyzowanych z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)
  • czy wysyłanie faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) jest proste

Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system, który służyć ma do wystawiania, przechowywania i wysyłania faktur ustrukturyzowanych (e-Faktura). Docelowo każdy przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę ustrukturyzowaną sprzedaży. Za pośrednictwem programu możliwe jest też nadawanie, zmiana lub odbieranie uprawnień, a także analiza i kontrola informacji zawartych w e-Fakturach. Po wprowadzeniu danych każda faktura otrzymuje unikalny numer, zostaje zweryfikowana pod kątem zgodności danych ze wzorem. Faktura ustrukturyzowana jest uznana za wystawioną i doręczoną w momencie przydzielenia jej numeru identyfikującego.

Faktura ustrukturyzowana jest obecnie jedną z trzech dopuszczalnych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i faktur elektronicznych w postaci plików wysyłanych na adres email kontrahenta. Do otrzymywania takich dokumentów jak faktura drogą elektroniczną zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak czy rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Finansów równie łatwo zostanie wdrożone w polskich firmach i wyprze faktury online?

Dlaczego warto korzystać z faktur ustrukturyzowanych?

Ministerstwo przygotowało szereg zachęt i korzyści dla podmiotów korzystających z KSeF. Jednym z nich jest przyspieszony zwrot podatku dla sprzedawcy wynikającego z deklaracji składanej za dany okres rozliczeniowy, w przypadku spełnienia określonych warunków: korzystania wyłącznie z faktur ustrukturyzowanych, podatek naliczony nie przekraczającego 3000 zł, bycie czynnym podatnikiem VAT będącym na tzw. białej liście podatników.

Z kolei u nabywcy korzyścią są prostsze korekty i odliczenie VAT. Korekta zmniejszająca podatek VAT nie będzie wymagała jakiejkolwiek innej dokumentacji u nabywcy i będzie rozliczana w okresie jej wystawienia. Pomijany jest zatem obowiązek udowodnienia terminu otrzymania faktury  i obowiązek udokumentowania faktur korygujących.

Innymi zaletami korzystania z KSeF jest:

  • łatwe uwierzytelnianie i weryfikacja uprawnień do wystawiania e-faktur;
  • powiadomienie podatnika o uprawnieniach, o wystawieniu, dostępie do faktur,
  • łatwe wystawianie i dostęp do faktur;
  • łatwe otrzymywanie i przechowywanie faktur;
  • oznaczanie faktur unikalnym numerem przydzielanym przez system;
  • weryfikowanie zgodności faktur ze wzorem;
  • łatwa analiza i kontrola prawidłowości danych na fakturze;
  • powiadomienie o dacie i czasie wystawienia faktury, numerze identyfikującym, odrzuceniu faktury, braku możliwości wystawienia faktury w przypadku awarii systemu, powiadomienia o braku możliwości wystawienia faktury przez podmiot nie posiadający uprawnień.

KSeF może w znacznym stopniu ułatwić dokumentowanie księgowości w małej i dużej firmie. Docelowo ma zwolnić z obowiązku przechowywania faktur.

Jak korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Czy wysyłanie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych jest łatwe?

Aby korzystać z KSeF należy dostosować swoje systemy informatyczne, a w szczególności oprogramowania księgowego. Najważniejszą kwestią jest umożliwienie wprowadzania danych obowiązkowych dla faktury ustrukturyzowanej i integracja systemu z KSeF. W celu ułatwienia tego procesu MF opublikowało szereg dokumentacji i narzędzi , w tym dokumentację w języku angielskim.

Większość popularnych systemów do wystawiania faktur online wdrożyło lub planuje wdrożenie integracji z KSeF w najbliższym czasie. Przy prawidłowej integracji wysyłanie i odbieranie takiej faktury nie będzie się wiele różniło od tego, jak obecnie wysyłamy i odbieramy faktury elektroniczne. 

Można również wystawiać faktury ustrukturyzowane bezpośrednio w systemie KSeF. Umożliwiają to narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów. 

Oba sposoby wymagają uwierzytelnienia przez podatnika lub osobę uprawnioną kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. Dodatkowo zanim zaczniemy korzystać z KSeF, musimy zawiadomić US o osobach i podmiotach uprawnionych (z wyjątkiem JDG wystawiających faktury samodzielnie). 

Decyzja o zastosowaniu faktury ustrukturyzowanej wymaga zgody nabywcy, w formie możliwej do udowodnienia. Jeśli nabywca nie zgodzi się na otrzymywanie faktur KSeF, można ją wystawić, ale dostarczyć trzeba ją w inny sposób. 

Aby wystawić fakturę ustrukturyzowaną, należy wprowadzić do programu księgowego dane z faktur i przesłać fakturę do KSeF (za pomocą API, lub ręcznie w aplikacji webowej). System nada fakturze unikalny numer identyfikujący, zweryfikuje zgodność ze wzorem i wyśle komunikaty dotyczące wystawienia, odrzucenia lub braku możliwości wystawienia faktury. Jeżeli wszystko jest prawidłowo i otrzymamy zgodę nabywcy, system wyśle mu fakturę. Każda nowa faktura jest najpierw sprawdzana i rejestrowana, a dopiero potem dostanie ją nabywca. 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę