Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?
Zaciągnięcie kredytu gotówkowego to popularne rozwiązanie w przypadku braku wystarczających środków na pokrycie jakiegoś wydatku. Przyczyną powszechności tego produktu bankowego są m.in. jego duża dostępność i stosunkowo łatwy proces przyznawania zobowiązania. Czym należy się kierować, wybierając konkretną ofertę kredytu gotówkowego?
Kredyt gotówkowy – czym charakteryzuje się ten rodzaj produktu bankowego?
Kredyt gotówkowy to jeden z rodzajów zobowiązań konsumpcyjnych, na które klienci banków decydują się szczególnie często. Środki pożyczone w wyniku podpisania odpowiedniej umowy z wierzycielem mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.
Wobec tego często kredyt gotówkowy służy do pokrycia kosztów, np. zakupu sprzętu AGD, wyjazdu na wakacje czy remontu mieszkania. To, na co kredytobiorca wyda pieniądze jest wówczas wyłącznie jego sprawą, dlatego nie musi informować o tym banku.
Proces ubiegania się o kredyt gotówkowy – jak wygląda?
Proces ubiegania się o ten produkt finansowy nie jest skomplikowany. Procedurę należy rozpocząć od wybrania konkretnej oferty. Na tym etapie warto skorzystać z porównywarek oraz rankingów produktów finansowych.
Przykładem narzędzia tego typu jest ranking Bankier SMART, który pozwala wyłonić najlepszą opcję, biorąc pod uwagę np. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), na którą składa się m.in. oprocentowanie, prowizja i wszelkie inne dodatkowe opłaty.
Następnym krokiem jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Najczęściej da się to zrobić nie tylko w oddziale banku, ale i telefonicznie oraz online. Instytucja może również poprosić potencjalnego klienta o przedstawienie wybranych dokumentów, w tym np. zaświadczenia potwierdzającego zatrudnienie oraz generowane dochody.
Obecnie niektóre placówki udzielają także tzw. kredytów na wyciąg z konta. Zazwyczaj w takim przypadku okazywanie innych dokumentów jest zbędne – instytucja określa zdolność kredytową potencjalnego klienta wyłącznie na podstawie wpływów i wydatków uwzględnionych w jego rachunku bankowym (nie oznacza to jednak, że nie może ona sprawdzić potencjalnego dłużnika w Raporcie Biura Informacji Kredytowej).
Po podjęciu przez bank pozytywnej decyzji oraz akceptacji warunków spłaty kredytu przez obie strony przechodzi się do podpisania umowy. Stanowi ona zobowiązanie dłużnika wobec wierzyciela do spłaty zaciągniętego zadłużenia na czas oraz zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami. Ostatnim krokiem jest udostępnienie środków finansowych klientowi. Pieniądze mogą zostać przekazane za pośrednictwem konta bankowego lub w formie gotówki.
Należy pamiętać, że zadłużenie nawet na stosunkowo niewielką kwotę jest poważnym zobowiązaniem, które ma wpływ na comiesięczny budżet. W związku z tym nie powinno się podejmować decyzji o zaciągnięciu pożyczki pochopnie, tylko poprzedzić ją szczegółową analizą swoich stałych wydatków.
Kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę wybierając ofertę?
Wybierając ofertę kredytu gotówkowego, warto kierować się kilkoma naczelnymi kryteriami. W jej ocenie mogą okazać się przydatne porównywarki i rankingi internetowe, rozmowa z konsultantem oraz własna wiedza.
Z tego powodu zaciągnięcie pierwszego zobowiązania powinno poprzedzać zaznajomienie się z najważniejszymi pojęciami i zasadami dotyczącymi kredytów gotówkowych.
Wśród nich można wymienić wcześniej wspomnianą RRSO, która ukazuje koszt zaciągnięcia kredytu w skali całego roku. Wartość ta jest wyrażana w procentach i – oprócz wysokości wszelkich opłat – wpływają na nią takie aspekty jak okres spłaty i częstotliwość rat.
Oprócz tego potencjalny klient danego banku powinien zwrócić uwagę na rodzaj oprocentowania pożyczki. Wyróżnia się oprocentowanie stałe, które skutkuje ratami o tej samej wysokości przez dany okres kredytowania (wzrost stóp procentowych nie przekłada się na wzrost wysokości comiesięcznych rat). Z kolei oprocentowanie zmienne jest zależne od wahań stawki WIBOR(R).
Oczywiście, niezwykle istotną cechą każdej pożyczki jest także okres kredytowania. Odnosi się on do czasu, jaki upływa pomiędzy przyznaniem zobowiązania klientowi a jego całkowitą spłatą. Należy pamiętać, że rozłożenie jego spłaty na więcej niższych rat będzie skutkowało wyższymi odsetkami. Jednak krótszy okres to wyższy comiesięczny wydatek i niższe odsetki.
Umowa pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem uwzględnia również postępowanie w razie wcześniejszej spłaty całości kredytu. W takim przypadku wiele banków nalicza swoim klientom dodatkowe opłaty.
Jak bank ocenia zdolność kredytową klienta?
Instytucja udzielająca pożyczki sprawdza swojego potencjalnego klienta pod kątem jego wypłacalności. Dzięki temu może oszacować, czy będzie on w stanie pokrywać koszty rat razem z odsetkami i wszelkimi innymi opłatami.
Bankom służy do tego m.in. wcześniej wspomniane Biuro Informacji Kredytowej, gdzie znajduje się indywidualny raport każdej osoby, która zaciągnęła w przeszłości jakiekolwiek zobowiązania (włącznie z kartami kredytowymi czy debetem na koncie) lub nadal spłaca pożyczki czy kredyty.
Oprócz wysokości comiesięcznych dochodów wpływ na zdolność kredytową (lub jej brak) ma także umowa, na podstawie której wnioskujący pracuje. Instytucje chętnie udzielają kredytów osobom związanym z pracodawcą umową o pracę, natomiast gorzej rozpatrywane są umowy cywilnoprawne.
Na ocenę zdolności kredytowej mogą mieć wpływ również bieżące wydatki danej osoby (np. czynsz, rachunki za media) oraz takie kwestie jak wykształcenie, wiek czy stan cywilny.
Z jakiego powodu bank może odmówić przyznania kredytu?
Wybrana instytucja finansowa może podjąć decyzję o odrzuceniu wniosku o pożyczkę z wielu powodów. Częstą przyczyną jest negatywna ocena zdolności kredytowej (niskie dochody czy za wysokie koszty stałe, jakie ponosi wnioskujący).
Ponadto duży problem z uzyskaniem zobowiązania będą miały osoby z negatywną historią kredytową, a w szczególności te, które widnieją w Krajowym Rejestrze Dłużników.
Warto mieć na uwadze, że na ocenę zdolności kredytowej negatywnie wpływają nie tylko zaległe zobowiązania wnioskującego, ale i te, których dana osoba jest poręczycielem (gdy kredyt nie został uregulowany na czas).
tekst płatny