Fontanna dyszy, szumi, bulgocze, lśni i skacze
- Fontanna na Starym Rynku jest usytuowana stabilnie i położona w poziomie – uspokaja Wiktor Chyczyński z firmy Kafil z Łomży, która szczęśliwie dokończyła przebudowę centralnego placu w mieście. W słoneczny i ciepły Wielki Piątek A.D. 2023 dwaj inżynierowie z Aqua World w Ząbkach przygotowali fontannę z 13-oma dyszami – najwyższy słup wody 6 m - do premiery na Wielkanoc.
Zapewnienie doświadczonego specjalisty w dziedzinie budownictwa jest konieczne, żeby uwierzyć w poziome położenie: kamiennej niecki o średnicy ponad 8 metrów i dwóch kamiennych pierścieni okalających, dających w sumie wodotrysk o średnicy około 12 metrów. Wewnętrzny krąg leży niżej i jest wyraźnie węższy, natomiast zewnętrzny, dużo szerszy pierścień ułożono wyżej na kolumnach. Jest opływowy i lekko spadzisty, lecz można po nim swobodnie chodzić, bez obawy o ześlizgnięcie na posadzkę lub wpadnięcie nogą w szczelinę pomiędzy pierścieniami. Na czym polega trick? Otóż posadzka placu jest pochyła: na długości 10 metrów spadek nawierzchni wynosi 3 procent, co daje 30 cm różnicy wysokości pomiędzy kolumienkami. Od strony pierzei Foto Gabs słupki mają około 30 cm, zaś od strony „Sopotka” około 60 cm. Wrażenie przechylenia fontanny potęguje się w miarę, jak ją okrążamy, bo oko pokazuje jedno, a mózg przekazuje drugie, w czym mieszają: płaszczyzny płyt na placu, kąty krawędzi między taflami, cienie i refleksy świetlne oraz stopień nasłonecznienia.
Jak działa fontanna na Starym Rynku?
- Fontanna na pewno jest ustawiona poziomo – potwierdza sympatyczny i rzeczowy inżynier in spe Dominik Zakrzewski z Aqua World, któremu wodotrysk zawdzięcza technologię. Zwraca uwagę na poziome lustro wody w niecce głównej, od którego w równej odległości w górę są oddalone srebrne kratki na pionowej ścianie i krawędzie „basenu”. W sumie system zawiera 45 metrów sześciennych wody, która wydostaje się 13-oma dyszami. W centrum na klocu z głowicą o średnicy około 130 cm znajduje się najwyżej położona pojedyncza dysza a la hydrant, dająca od 6 metrów do 8 m strumień pionowy. Ażeby struga wodna nie wyglądała jak ze strażackiego węża, podświetlają ją 4 reflektory RGB – można je zaprogramować dowolnie we wszystkie kolory tęczy. U podstawy znajdują się w narożnikach 4 dysze wachlarzowate pod kątem - dają zmiennej długości i szerokości warstwy wody i także są podświetlane wielobarwnymi reflektorami RGB. Wewnątrz niecki pod lustrem wodnym znajduje się kilkanaście lampek, zatem ruchliwa, bulgotliwa i pienista materia nabiera kolorystyki.
Pod Starym Rynkiem jest podziemie
Efekty przestrzenne, uczucie zaskoczenia i beztroskę zabawy mogą wywoływać czyste strumienie laminarne, tryskające z posadzki rynku. Zostały umiejscowione jeden za drugim parami jakby na 4 ramionach krzyża poza obrębem niecki. Strumienie różnej długości i barwy wyskakują z posadzki i skaczą jak żabki albo rybki fruwające. Próba zatrzymania ich ręką i stopą się nie powiedzie, czego próbowały bez skutku dzieci na Starym Rynku, ponieważ dysze są umieszczone ok. 20 cm poniżej płyty. Kolory projektanci systemu umieścili wewnątrz strumienia. To nie działa tak, że oświetlamy z boku latarką strumień, tylko inaczej, że z jakby latarki wytryska kolorowa woda.
Aby to wszystko w fontannie mogło w całości zadziałać, potrzebne jest pomieszczenie technologiczne. Pod Starym Rynkiem obok fontanny znajduje się bardzo obszerne podziemie o wymiarach ok. 10 i pół metra na 3 i pół metra oraz wysokości na ponad 2 m 26 cm. Nie każdy ma w domu pokój ponad 30-metrowy, w którym znajduje się siatka rur wodnych i rur do kabli elektrycznych. Oprócz tego, znajdują się w nim dwa sterowniki: jeden do pięciu pomp elektrycznych, tłoczących wodę, i drugi do kierowania kolorami i natężeniem światła reflektorów RGB. Fontanna ma urządzenia kontrolno-pomiarowe i stację uzdatniania wody, która jest zmieszana z podchlorynem sodu, potocznie zwanym chlorem, i z antyglonem, żeby nie rozwijały się w niecce i dyszach drobnoustroje oraz nie pojawił zielony nalot.
Na rachunki za prąd do 5 pomp przyjdzie czas
Woda ma spełniać wymagania Sanepidu – w stacji uzdatniania, bo jaka będzie w niecce, dzisiaj nie wie nikt. Kąpiący się bezdomni czy bawiąca nocami młodzież mogą stwarzać mniej problemów w strukturze biochemicznej, niż wszędobylskie gołębie starówki, pocztowe i domowe z ich guanem. W dorobku 26-letniego inż. Dominika Zakrzewskiego, który przybył z inżynierem automatykiem, jest ponad 20 fontann, np. na bulwarze wiślanym w Warszawie i cztery na pasażu w Rabce–Zdroju. Koszt remontu i nawierzchni Starego Rynku to 10 i pół miliona, a budowa fontanny ok. 2 milionów.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Fontanna trysnęła wodą obok makiety Starego Rynku
10 i pół miliona złotych za remont Starego Rynku