Dzień kapłański w łomżyńskiej Katedrze
„Mamy być narzędziem, które niesie człowiekowi, nieraz nawet w beznadziei tą radość i nadzieję” - mówił biskup Janusz Stepnowski do kapłanów zebranych w Katedrze na Mszy Św. Krzyżma.
Dzień kapłański w Wielki Czwartek otwiera dni Triduum Paschalnego, a ma szczególne znaczenie, ponieważ związany jest z Eucharystią oraz ustanowieniem sakramentu kapłaństwa. Tego dnia biskup konsekruje także święte oleje, które używane są później przy sakramentach świętych i chorych.
- Oleje Krzyżma przypominają o źródle naszego powołania w Jezusie Chrystusie. Tym krzyżmem nasze czoła zostały oznaczone w momencie chrztu świętego – mówił biskup Janusz. Przypomniał, że to krzyżmo spoczęło także na dłoniach podczas święceń kapłańskich. „Namaszczeni tym krzyżmem (…) idziemy na ten świat, aby nieść tą radość.”.
Swoją homilię pasterz diecezji oparł o cytat z Księgi Apokalipsy. „Ja jestem Alfa i Omega”, „początek i koniec”.
- On wypełnia całą rzeczywistość – wyjaśniał biskup. „Żeby przekazać coś dzisiejszemu światu trzeba mieć coś w sercu. Trzeba być człowiekiem modlitwy. Bo jeśli duch jest pusty to cóż możemy przekazać temu dzisiejszemu światu – przypominał kapłanom zebranym w łomżyńskiej katedrze.
- My drodzy kapłani jesteśmy powołani po to, aby głosić imię Boga w dzisiejszym świecie , mimo że ten świat jest różny i nieraz wydaje nam się, że o Bogu nie chce nic wiedzieć. Ale naszym powołaniem jest to, aby iść przez ten świat i głosić wielkość Boga. Boga jedynego. - zachęcał przypominając, że powołanie to „całkowite zaufanie Chrystusowi”.
Diecezja łomżyńska liczy około 520 kapłanów. Na uroczystej mszy w Katedrze celebransi zajęli prawie wszystkie ławki siedzące w nawie głównej oraz prezbiterium. Młodzi i starsi stażem księża wspólnie odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie.
- On jest naszym Panem i pragniemy Jemu służyć w osobach, które zostały powierzone naszej opiece – mówił w ich imieniu biskup Janusz. Kapłan ma być narzędziem w ręku Boga, olejem, który daje nadzieję, który jakby łagodzi ludzkie cierpienie i ludzkie bóle.
Przy tej okazji ordynariusz zwrócił uwagę na ból rodzin, które rozpadają się, czy na ból rodzin, które tracą młode pokolenie. „Bo młode pokolenie jest bardzo słabe i dość często dochodzi nawet wśród młodych ludzi do samobójstw”.
Świeckich prosił o modlitwę za proboszczów, za księży, którzy posługują na parafiach, aby wytrwali w tym powołaniu.
Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek kapłani, jako reprezentanci Chrystusa, dokonują obrzędu obmycia nóg wiernym, nawiązując do gestu miłości i pokory, który Jezus uczynił wobec swoich uczniów podczas Ostatniej Wieczerzy. Ten rytuał ma przypominać im o konieczności służby bliźnim, o wzorze pokory i miłości, który Chrystus im ukazał, oraz o przykładzie pasterskiej troski o wiernych. Tak rozpoczyna się Triduum Paschalne, które obchodzone jest przez Kościół katolicki i inne kościoły chrześcijańskie w celu upamiętnienia i celebracji najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa tj. męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
W Wielki Piątek Kościół pamięta o męce i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się Mszy św. a odprawia się Liturgię Męki Pańskiej.
Wielka Sobota to dzień, w którym Kościół skupia się na oczekiwaniu na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który zstąpił do krainy umarłych. W kościłach święci się pokarmy, a wieczorem odprawiana jest Msza Wigilii Paschalnej, która kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna okres radosnego Alleluja.
Triduum Paschalne jest najważniejszym okresem w roku liturgicznym Kościoła katolickiego.