Niedziela Palmowa w Zbójnej
Niedziela Rozmaitości Wielkanocnych wraca do formy po pandemicznych perturbacjach. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 160 prac, czyli podobnie jak przed pandemią. Ci, co nie widzieli palm, będą mogli je podziwiać na wystawie w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.
- Jako Kurp XXI wieku powiem, że naszym zobowiązaniem wobec naszych dziadów i pradziadów, którzy tą kulturę piękną tworzyli i nas jej uczyli, jest przekazanie dla młodszego pokolenia, żeby to żyło – mówił podczas wręczania nagród zastępca wójta Gminy Zbójna Michał Bajno. Na sali pojawiła się także wracająca do zdrowia wójt Elżbieta Parzych i były wójt Zenon Białobrzewski, który wiele wysiłku włożył w pamięć o kurpiowskiej tożsamości.
- W tym roku było 160 pozycji konkursowych – mówi Renata Krajewska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury. - To o 40 sztuk więcej niż przed rokiem. Wszystko wraca już do porządku, jaki mieliśmy przed pandemią – dodaje.
Na ustawionym stole pięknie prezentowały się pisanki z charakterystyczną kreską no i palmy, ustawionew Sali GOK-u w taki sposób, że tworzyły jakby kurtynę dla sceny. Dyrektor Krajewska przypomina, że w Zbójnej nie liczy się długość palmy, a jej zgodność z tradycją.
- W regulaminie jest zastrzeżenie, że maksymalnie może mieć 4 metry. Ja ograniczam, żeby mi się ładnie eksponowały na sali – precyzuje.
Prace przygotowywane są zarówno w zespołach jak i indywidualnie. Przygotowują je klasy w szkołach, a także rodziny. Wszystko po to, aby podkreślać tożsamość kurpiowską tych ziem.
Tego szacunku dla kultywowania tradycji kurpiowskich gratulowali mówcy, którzy przybyli na Niedzielę Rozmaitości Wielkanocnych do Zbójnej. Senatorowi Markowi Komorowskiemu najbardziej podobały się jak to mówił „pająki” czyli kierce, wiszące w sali GOK-u. Gratulował przy tym kunsztu wykonanych palm i pisanek. Poseł Stefan Krajewski zauważył, że „jest tylko kilka miejsc w Polsce, gdzie takie piękne palmy możemy podziwiać”. Wicemarszałek województwa Marek Olbryś chwalił Gminę Zbójna mówiąc, że „są najlepszymi Kurpiami jakich można sobie wymarzyć i za tę pasję i dziedzictwo narodowe" dziękował. Podobnie starosta łomżyński Lech Szabłowski cieszył się, że znaczna część powiatu, czyli gminy Zbójna i Nowogród, to kurpiowszczyzna. Poseł Kazimierz Gwiazdowski, prezes TPZŁ Józef Babiel jak i wspomniani już mówcy podkreślali wagę tego kultywowania tradycji kurpiowskich.
Goście, mieszkańcy, strażacy i członkowie zespołu kurpiowskiego w strojach wzięli udział w uroczystym przemarszu z palmami do kościoła. Tam po poświęceniu przyniesionych „pamiątek” triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, odprawiona została msza święta, której przewodniczył ks. dr Krzysztof Chodkowski, ceremoniarz diecezjalny.