Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Chcą drogi, ale dają działkę i pieniądze

Główne zdjęcie
Ulica Wierzbowa

Właściciele nieruchomości, klienci upadłego developera, najpierw odkupili ulicę od syndyka, zebrali sporo gotówki, a teraz proszą o przejęcie ulicy Wierzbowej przez Miasto. W ocenie zastępcy prezydenta Andrzeja Garlickiego to „odpowiedzialna” i „uczciwa” propozycja.

Developer decyzję o warunkach zabudowy uzyskał we wrześniu 2014 roku. Obok ulicy Tkackiej na Łomżycy, miało powstać osiedle 30 domków jednorodzinnych. Powstało lub jest w budowie 25. Ze złożonego do Rady Miasta wniosku wynika, że wybudowana została sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna i gazowa z przyłączami. Niestety developer popadł w kłopoty finansowe, a drogę, choć bardziej precyzyjnie byłoby powiedzieć działkę pod drogę, przejął syndyk.  

- Nasz problem rozpoczął się w momencie upadłości developera, który stawiał nasze osiedle – mówił przedstawiciel mieszkańców radnym. W koszcie domów bowiem nabywcy zapłacili również za drogę. Niestety jako oddzielną działkę na pokrycie długów przejął ją syndyk i wystawił na licytację. Wówczas mieszkańcy zdecydowali się wspólnie wykupić ją i teraz ta „droga” jest ich własnością. Skarżyli się, że pozwolenia były na developera, a kontakt jest utrudniony. To sprawia, że niewiele mogą zrobić, a problemy z dojazdem czy dojściem są. 

- Jesteśmy świadomi, że są być może ważniejsze wydatki niż nasza droga - tłumaczył przedstawiciel - dlatego stwierdziliśmy, że nie możemy przychodzić z pustą ręką i czystą prośbą.

Do prośby o przejęcie, którą co nie jest częste, zgodnie poparli wszyscy radni, dołączyli deklarację wpłaty 300 tys. zł jako ich wkład. 

- Potrzebujemy pomocy, zostaliśmy w jakiś sposób poszkodowani przez developera, ale to nie jest Państwa wina, tym bardziej nasza. Chcielibyśmy jednak jakoś z tej sytuacji wyjść – wyjaśniał.

Propozycję nieodpłatnego przekazania działki pod drogę, dokumentacji oraz te zebrane 300 tys. zł zastępca prezydenta Andrzej Garlicki nazwał „odpowiedzialną” i uczciwą”. Mówił, że miasto będzie chciało spróbować zrealizować tę inwestycję jeszcze w tym roku. Wg wewnętrznych szacunków jej koszt wyniesie około 800 tys. zł. Przypominał, że takie partycypacje miały miejsce wcześniej, ale chodziło głównie o firmy. 

Działka/ droga/ sięgacz ma 10 m szerokości i 320 długości i zakończona jest placem do zawracania. 

Opłata adiacencka, którą po zrealizowaniu inwestycji właściciele byliby zobowiązani do zapłaty, ma być proporcjonalnie pomniejszana o wkład jaki ci właściciele nieruchomości wniosą.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę