Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Już nie zgubią notatnika

Główne zdjęcie
Fot. Policja

Łomżyńscy policjanci jako pierwsi w Polsce otrzymali elektroniczne notatniki. Na razie testowo, ale wszyscy czekają na zakończenie, bo pozwoli to na zrezygnować z dokumentacji papierowej.

Nowe narzędzie, które policjanci otrzymali 27 marca 2023 roku ma rewolucjonizować dotychczasowy sposób gromadzenia i przetwarzania informacji dedykowanych głównie policjantom realizującym zadania „na ulicy”. Tego dnia w wytypowanych jednostkach na terenie kraju, rozpoczęto pilotaż pierwszego z trzech modułów systemu informatycznego e-Notatnik. Obok KP P w Myślenicach, KRP WarszawaV, Wydziału Ruchu Drogowego KSP znalazła się Komenda Miejska Policji w Łomży. Od poniedziałku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, Patrolowo-Interwencyjnego i Dzielnicowi używają e-Notatników. W sumie w KMP Łomża dostała 37 takich skonfigurowanych urządzeń.

Projekt przewiduje wdrożenie trzech funkcjonalnych modułów: Moduł zadaniowy, Moduł dokumentacyjny i Moduł dokumentacji akcesoryjnej z przebiegu służby (np. notatki, raporty, zestawienia itp.). Na razie działa pierwszy. 

W pilotażu udział bierze łącznie około 500 policjantów oraz osób odpowiedzialnych za szeroko pojmowaną organizację służby w całej Polsce. „Obsługa tak szerokiej rzeszy użytkowników końcowych wymagała również budowy sprawnego obiegu informacji dotyczących bieżącej oceny poszczególnych funkcjonalności, ale również pozyskiwania sugestii użytkowników końcowych” – czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji. 

Przy pomocy tych urządzeń mobilnych, jak dotychczas funkcjonariusze mogą sprawdzać w policyjnych bazach danych.  Otrzymują także zadania do służby i mogą pozyskiwać informację niezbędne do prawidłowej realizacji zadań, a informacji tych naprawdę jest bardzo wiele – mówią mundurowi. Dość powiedzieć, że zajmowały dotychczas one objętość broszury. „Wdrożenie Modułu zadaniowego pozwoli na rezygnację z ceduły patrolowej, a jednocześnie ograniczy o blisko 1/3 zapisy w dotychczasowym konwencjonalnym notatniku służbowym, który tak silnie wrósł w obraz umundurowanego policjanta”.

Z zapewnień KGP wynika, że pierwsze oceny są przychylne. Mało tego, policjanci pytają kiedy uruchomiony zostanie drugi z projektowanych modułów tj. Moduł dokumentacyjny. Jego ostateczny kształt ciągle jest w fazie zmian, ponieważ uwzględnia uwagi i potrzeby wynikające z trwającego testu. Zakończenie i wdrożenie tego modułu pozwoli na całkowitą rezygnację z dotychczasowej formy dokumentowania przebiegu służby, który w znacznej mierze będzie odbywał się niejako w tle realizowanych czynności automatycznie. Uniemożliwi także jej zgubienie, co jak wiemy może się zdarzyć. 

„Rola policjanta ograniczy się do weryfikacji i akceptacji generowanych „podpowiedzi” oraz uzupełnienia o dane istotne z jego punktu widzenia, wszak mówimy o e-Notatniku, a więc narzędziu wirtualnym” - czytamy w komunikacie.

Docelowo policjant będzie miał dostęp do swojego e-Notatnika również z klasycznych stanowisk komputerowych, gdzie po w prowadzeniu do użytku ostatniego z projektowanych modułów będzie mógł generować, w znacznym zakresie automatycznie, niezbędne dokumenty. System pozwoli również na komunikację dwukierunkową ze stanowiskiem kierowania swojej jednostki.

 

źródło: KGP


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę