Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Inwestycje miejskie na zewnętrznej kroplówce

Główne zdjęcie
Zdjęcia mieszkańców

„Problem jakości dróg i parkingów w mieście jak również ich naprawy, przebudowy jest znany Prezydentowi Miasta Łomża od wyboru na to stanowisko" – przyznaje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki w odpowiedzi na pytania o zalewany od lat parking przy ul. Wojska Polskiego 161B. Przyznaje jednak, że bez zewnętrznych pieniędzy Miasto nie jest w stanie wiele zrobić.

„Jako użytkownicy parkingu jesteśmy zmęczeni i sfrustrowani obecną sytuacją. Po każdym, nawet półgodzinnym deszczu, jesteśmy pozbawieni dostępu do swoich aut pozostawionych przed blokiem. ” - piszą w piśmie z dnia 8 lutego 2023 roku do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego mieszkańcy bloku przy ulicy Wojska Polskiego 161B. To nie pierwszy list, bo mówią o swoim „rozczarowaniu i oburzeniu” brakiem obiecanych działań, a także brakiem odpowiedzi na poprzedni list. 

„Pomimo wcześniejszej obietnicy, otrzymanej na piśmie od Pana zastępcy, pana Andrzeja Garlickiego, o złożeniu wniosku do Funduszu Dróg Samorządowych o dofinansowanie remontu naszego parkingu, wniosek ten nie został złożony, w wyniku czego dofinansowanie nie mogło zostać przyznane” - piszą we wspomnianym liście i proszą prezydenta o wyjaśnienie. - Ta sytuacja trwa już wiele lat i staje się coraz bardziej uciążliwa. Parking przed naszym blokiem nie był remontowany od około 50 lat. Nasze oburzenie narasta tym bardziej, że dowiadujemy się z prasy o planowanych remontach łomżyńskich ulic, które są w dużo lepszym stanie technicznym, a nasze osiedle i parking, który jest w dramatycznej kondycji, są ciągle pomijane w planowanych wydatkach budżetowych na kolejne lata”.  

Mieszkańcy przypominają, że przebudowa ulicy Studenckiej została zakończona na pierwszym etapie, a obiecana kontynuacja nie została podjęta. 

„Jako płacący podatki mieszkańcy Łomży, domagamy się, aby wreszcie zajął się Pan naszym problemem” - piszą do prezydenta Chrzanowskiego. 

Brak działań i w ich ocenie lekceważenie sprawiło, że zwrócili się o pomoc do radnego Dariusza Domasiewicza. Ten pyta o przyczyny zaniechania realizacji obietnicy i prosi o dokumentację. 

W imieniu prezydenta Mariusza Chrzanowskiego radnemu odpowiedział zastępca Andrzej Garlicki. Poza przyznaniem, że jego przełożony zna problemy dróg i parkingów już od czasu wyboru, pochwalił się pozyskiwaniem środków zewnętrznych na ulice. Dokumentację na drogę wewnętrzną przy Wojska Polskiego 161B, jak zapewnia wiceprezydent, przygotowano w 2019 roku, a ze środków budżetu obywatelskiego, czyli miejskich, w 2020-2021 roku za 440 tys. zł wykonano nawet częściową przebudowę. Z kosztorysu całość miała wówczas kosztować 1,6 mln zł. Dziś wiceprezydent szacuje, że na dokończenie potrzeba już 3 mln zł. 

Niestety, żali się zastępca Andrzej Garlicki, „każda inwestycja drogowa realizowana przez Miasto Łomża jest dofinansowana ze środków zewnętrznych w przedziale co najmniej 50%. Inwestycje drogowe realizowane „tylko” z budżetu miasta dotyczą głównie zadań zgłaszanych w ramach budżetu obywatelskiego, jak też na bieżące utrzymanie nawierzchni dróg i chodników” - przyznaje. Wspomniana inwestycja, o czym także napisał wiceprezydent, nie otrzymała dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg czy Polskiego Ładu.

- Z otrzymanej odpowiedzi na złożoną interpelację nic tak naprawdę pozytywnego nie wynika. Główny argumentem jest brak zewnętrznego finansowania. Czy bez środków zewnętrznych nie jesteśmy już w stanie nawet odwodnić parkingu? - pyta radny Dariusz Domasiewicz.

 

Foto: Zdjęcia mieszkańców
Foto: Zdjęcia mieszkańców
Foto: Zdjęcia mieszkańców
Foto: Zdjęcia mieszkańców

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę