Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Prawnicze wydatki miejskich jednostek

Główne zdjęcie
Ratusz

Miejskie jednostki na obsługę prawną w 2022 roku wydały ponad ćwierć miliona złotych. Najwięcej, poza Urzędem Miejskim, na obsługę prawną wydało MPGKiM.

Miejskie jednostki i spółki w 2022 roku na obsługę prawną wydały 252.431 zł. Tak wynika z danych przekazanych przez Sekretarz Miasta Tamarę Małachowską radnemu Piotrowi Serdyńskiemu. To i tak o prawie 100 tys zł mniej niż rok wcześniej, kiedy na ten cel wydano 339.389 zł. Najwięcej obsługa prawna kosztuje MPGKiM i w 2021 roku było to aż 122.508 zł. W 2022 spadła do 51.660 zł. To i tak najwięcej spośród wszystkich jednostek. Spadła też ilość kancelarii świadczących taką usługę. W 2022 na rzecz MPGKiM pracował adwokat Marcin Kiełczewski oraz aktualny senator, ale i radca prawny Marek Komorowski. W 2022 roku usługę świadczyła tylko ta pierwsza kancelaria. 

MPWiK w 2022 roku na obsługę prawną wydał 49.200 zł, a kolejna firma – MPEC – 43.600 zł. MOSiR w tym czasie obsługa prawna kosztowała 32.341 zł, a Park Przemysłowy Łomża – 24.390 zł. Kolejna jednostka - MOPS - na kancelarię prawną wydała 22.140 zł, a MPK – 21.600 zł. Z udostępnionych danych wynika, że najmniej obsługa prawna kosztowała w spółce śmieciowej ZGO – 7.500 zł.

Miasto Łomża w 2022 roku zewnętrznej kancelarii zapłaciło 78.000 zł netto. Poza tym w Ratuszu na koniec 2022 roku w dziale prawnym pracowało 6 prawników. Tu małe sprostowanie, na które uwagę zwróciła Tamara Małachowska Sekretarz Miasta. W tym gronie prawników, radców prawnych jest pięć osób, a kolejna szósta jest po studiach prawniczych i w trakcie zdobywania stopnia naukowego. Ponadto Tamara Małachowska tłumaczy, że „co najmniej od 2003 roku w Urzędzie Miejskim w Łomży zatrudnionych jest więcej niż dwóch radców prawnych, natomiast umowy z zewnętrzną kancelarią są zawierane co najmniej od 2011 roku”. 

Zatem w 2022 roku, poza etatami prawników, Miasto Łomża z podległymi jednostkami i spółkami na obsługę prawną wydało 330.431 zł. Informacje z bieżącego roku w kilku przypadkach wydają się być cząstkowe, tzn. nie odnoszące się do całego roku. 

 

Link do zestawienia kosztów i nazw kancelarii.

 

- Nie rozumiem dlaczego nasze miejskie jednostki obsługują kancelarie prawne z Białegostoku – komentuje Piotr Serdyński, który pytał o koszty kancelarii prawnych. - Czy to oznacza, że w Łomży nie mamy zdolnych prawników?! Oburza mnie fakt, że ogromne pieniądze mieszkańców miasta są w ten sposób transferowane z Łomży do dużo bogatszego Białegostoku. Tak jak przy ostatnio ujawnionej sprawie zakupu przez MPEC Łomża drogich i ekskluzywnych gadżetów dla prawosławnej parafii z Białegostoku.

 

Interpelacja radnego

6 prawników i Kancelaria z Białegostoku by Ratusz działał zgodnie z prawem

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę