Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 czerwca 2024 napisz DONOS@

Gaz z Litwy już płynie po regionie

Wicepremier i minister aktywów państwowych gościł w niedzielę w województwie podlaskim. W Ostrożnem wizytował stację redukcyjno-pomiarową na gazociągu Polska – Litwa. Oficjalnie otwarto połączenie tego gazociągu z lokalną siecią gazowniczą.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych mówił na konferencji o uniezależnieniu się tej części kraju od gazu z Białorusi. Przypomniał o inwestycjach w infrastrukturę gazową w tym o gazoporcie w Świnoujściu, łącznikach z sąsiadami czy Baltic Pipe. Przypomniał, że w 2015 roku prawie 100% gazu pochodziło z Rosji co wiązało się z ryzykiem zakręcenia kurka z gazem. Dziś już szantaż ze wschodu nam nie grozi. 

W 2015 r. w województwie podlaskim na 118 gmin dostęp do sieci gazowej miało w 24. Po 8 latach grono samorządów powiększyło się o kolejnych 19. "To wziąż mało" - przyznawał.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki przypomniał, że połączenie gazociągu Polska - Litwa z lokalną siecią gazowniczą pochłonęła 21 mln zł. Pełniejszy dostęp do gazu to także impuls do rozwoju gospodarczego regionu i sygnał dla inwestorów, podkreślał marszałek.

Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Więckowski tłumaczył wicepremierowi, że po poborze gazu widać rozwój miejscowości, wspominając przy tej okazji o Grajewie.

Połączenie z systemem gazowym Polska - Litwa pozwala w chwilach zwiększonego zapotrzebowania, zasilać region gazem z litewskiego gazoportu. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa w regionie i kończy się podział na Polskę A i B - dodawali mówcy.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę