Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 maja 2024 napisz DONOS@

Miasto nie ma pieniędzy na drogę

Znajduje się w „fatalnym stanie”, „jest dziurawa, pełna kolein”, a po niewielkich opadach deszczu „pojawia się na niej błoto”. Latem „unoszą się kłęby kurzu”, a „postawienie przez służby podległe Panu Prezydentowi w pasie drogowym znaku A-14 (Roboty Drogowe) w żaden sposób nie rozwiązuje istniejącego problemu” - piszą do Prezydenta mieszkańcy ulicy Jesiennej i do niej przylegających.

Ulica Jesienna znajduje się w południowej części miasta, i łączy, choć bardziej właściwe byłoby powiedzieć, jak powstanie będzie łączyć ulicę Przykoszarową z ulicą Zawady Przedmieście. „Jest to po prostu polna droga, nie posiadająca ciągu pieszego, oświetlenia oraz kanalizacji” - jak opisują ją mieszkańcy w petycji. Piszą o złym stanie, o dziurach, o błocie i letnim kurzu, który uniemożliwia otwieranie okien. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok, martwą się o dzieci i młodzież udającą się do szkół. 

„Właściwie o każdej porze roku, przejazd tą drogą (nazywaną ulicą), naraża pojazdy na uszkodzenia ich zawieszenia, podwozia i karoserii. Postawienie przez służby podległe Panu Prezydentowi w pasie drogowym znaku A-14 (Roboty Drogowe) w żaden sposób nie rozwiązuje istniejącego problemu, a jest to jedyna droga w kierunku miasta” - piszą mieszkańcy.

Po jednej stronie wspomnianej ulicy, developer pobudował domy, po drugiej ciągle widzimy pola uprawne. Dostrzegamy jednak i po tej stronie kwartały ziemi pochłaniane przez urbanizację.  

Mieszkańcy proszą prezydenta miasta o działanie, ponieważ projekt drogi już został przygotowany. Przypominają, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym należyte utrzyma ie dróg, jest zadaniem własnym gminy.

„Jesteśmy właścicielami domów, opłacającymi do miasta podatki i liczymy na to, że władze Miasta Łomży zapewnią nam warunki do życia na miarę XXI wieku.” - podsumowują petycję, którą 20 lutego złożono w Ratuszu.

Urząd potwierdza, że została wykonana dokumentacja projektowa na budowę ulicy wraz z niezbędną infrastrukturą.

„Jednakże ze względu na wysokie koszty realizacji zadania w co również wchodzi konieczność wykupu gruntów w oparciu o wykonany projekt Urząd Miejski w Łomży nie jest w stanie z własnych środków sfinansować tak dużej inwestycji” - odpowiada Ratusz. Nadzieję miasto widzi w funduszach zewnętrznych, choć „na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie określić kiedy przedmiotowa inwestycja będzie realizowana”. 

Urząd tłumaczy, że były już dwie próby pozyskania zewnętrznego finansowania: z Funduszu Dróg Samorządowych w 2020 roku i w 2022 roku z Polskiego Ładu. W pierwszym podejściu wniosek trafił na listę rezerwową, w drugim z łomżyńskich inwestycji przeszło przedszkole nr 5.  

Szacunkowa wartość budowy ulicy Jesiennej, wg. kosztorysu z czerwca 2022 r., wynosi około 7,7 mln zł. Do tego należy też doliczyć konieczność wykupu ok. 4 tys. m.kw. terenu od prywatnych właścicieli – przypomina samorząd.

Na dziś obiecano mieszkańcom, że jak będą sprzyjające warunki to w ramach bieżącego utrzymania dróg, służby miejskie posypią drogę żwirem.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę