Prezydent Duda podpisał nowelizację kodeksu wyborczego
Na kilka miesięcy przed przypadającymi na jesień wyborami, rządząca większość wprowadziła zmiany do obowiązującego prawa wyborczego. Zdaniem zwolenników ma to zwiększyć dostęp do lokali wyborczych, przeciwnicy wskazują na bliskość wyborów, a zmiany skrojone mają być pod wyborców partii rządzącej.
Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał dziś, wtorek 14. marca 2023 roku, nowelizację kodeksu wyborczego. Wprowadzone zmiany, szczególnie na wsiach, mogą mieć wpływ na przebieg wyborów. Po wejściu w życie nowych przepisów lokale wyborcze mogą powstawać dla co najmniej 200 mieszkańców (nie wyborców), do tej pory było to 500 osób. Bez zmian pozostała górna granica, czyli 4000 osób.
Nowelizacja zobowiązuje wójta gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej do zapewnienia bezpłatnego transportu publicznego "w celu wzięcia udziału w głosowaniu dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego".
Niepełnosprawni o stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz wyborcy powyżej 60-tego roku życia, do dnia głosowania włącznie, mogą zgłosić się, aby skorzystać tego transportu.
Mężowie zaufania będą mogli rejestrować pracę komisji wyborczych do rozpoczęcia głosowania i po jego zakończeniu. Wprowadzono także zasadę liczenia głosów polegającą na tym, że karta wyborcza ma przejść przez ręce wszystkich członków komisji.
Dziś prezydent podpisał i czekamy na ogłoszenie w dzienniku urzędowym. Wówczas biuro wyborcze wystąpi do samorządowców z pytaniem o możliwości utworzenia nowych obwodów do głosowania. To o tyle istotne, że komisje mogą pracować w świetlicach, remizach, szkołach lub innych lokalach komunalnych, które zapewnią właściwy przebieg aktu wyborczego. Brak takich miejsc w pewnym sensie może ograniczyć powstanie mniejszych obwodów wyborczych. W ciągu miesiąca wójt powinien odpowiedzieć, czy są możliwości utworzenia. Trzeba pamiętać, że minimum połowa lokali wyborczych w gminie powinna być dostępna dla osób niepełnosprawnych.
Rządzący podnoszą, że zmiany ułatwią głosowanie, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do lokalu wyborczego mógł się znajdować kilka kilometrów dalej. Przeciwnicy wskazują, że chodzi o zwiększenie wyborców rządzących i dla czystości intencji sugerowano podczas prac legislacyjnych, aby zmiany weszły w życie od następnych wyborów.