Podział środków zapisanych na subkoncie w ZUS w przypadki m. in. śmierci ubezpieczonego
Ubezpieczony, który posiada subkonto w ZUS, może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. W każdym czasie można również zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję.
Zakład informuje ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci. Warto z tego skorzystać, ponieważ brak takiego wskazania oznacza, że środki zapisane na subkoncie wchodzą do masy spadkowej.
W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej o możliwości złożenia wniosku o wypłatę, pomimo faktu, iż przepisy ustawy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku.
- Subkonto w ZUS to część konta ubezpieczonego. Mają je osoby, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych albo urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i nie przystąpiły do OFE. Jeżeli ubezpieczony nie przystąpił do OFE, to na subkonto w ZUS trafia 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. A jeśli jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego i złożył oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE, to 2,92% składki emerytalnej przekazywana jest do OFE, a 4,38% na subkonto w ZUS. Członek OFE mógł też zdecydować, aby 7,3% składki emerytalnej było przekazywane wyłącznie na subkonto w ZUS. Może również zmienić dyspozycję przy okazji okna transferowego (najbliższe w 2024 r.) – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Podział środków na subkoncie będzie dokonywany w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku osoby uprawnionej do tych środków.
Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku — wchodzą w skład spadku.
- Pamiętajmy, że nie trzeba korzystać z pośredników ani firm, aby uzyskać wypłatę z subkonta w ZUS. Wystarczy przyjść do ZUS i złożyć właściwy wniosek. Odpowiednie formularze są dostępne na naszej stronie internetowej www.zus.pl - przypomina rzeczniczka.