Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Kobietom w mundurach potrzebny „wyrozumiały i inteligentny” mężczyzna

Minęły czasy, kiedy niektóre zawody traktowaliśmy jako typowo kobiece czy męskie. Nikogo dziś nie dziwi Pan pielęgniarz czy Pani policjantka. Właśnie kobietom w mundurach chcieliśmy poświęcić trochę uwagi.

Mundur kojarzy się z siłą, podległością służbową i unifikacją. Jak w tym uniformie czują się kobiety, które w uproszczeniu stereotypów, źle się czują, gdy na balu inna pani przyszła w podobnej sukience. Co  z kobiecością, która w oczach mężczyzn jest powabna, kolorowa i frywolna. 

- Nie ma zaprzeczenia kobiecości – mówi młodszy ogniomistrz Kinga Konicka, jedyna kobieta w mundurze w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Uważa, że panie mają lepszą podzielność uwagi niż mężczyźni. - Są bardziej emocjonalne, co na początku służby może utrudniać wykonywanie zadań - dodaje strażaczka, która w Łomży pracuje już ponad 5 lat. Jest jedyną kobietą w mundurze w PSP, ale w OSP na terenie powiatu łomżyńskiego służy już 58 kobiet.

Mimo, że każda z Pań nosi w sobie etos munduru, to nie zawsze jest on wygodny. 

- Typowo męski i niedostosowany dla kobiet. Niektóre dziewczyny „dopasowują” do siebie – mówi starszy aspirant Karolina Wojciekian. Policjantka czuje się funkcjonariuszką z kwi i kości, choć w delikatniejszej wersji. - W wielu przypadkach kobieta łagodzi sytuacje, daje poczucie zrozumienia i większej empatii, zwłaszcza w interwencjach z udziałem kobiet i dzieci – dodaje funkcjonariuszka, która jest jedną z 47 policjantek pracujących w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży. 

To zaledwie 21 proc. ogółu, ale można je spotkać w służbach: kryminalnej, ruchu drogowego, logistycznej, czy w prewencji. Biorą udział w konwojach i świetnie radzą sobie na etatach dzielnicowych, czy jako specjalistki do spraw nieletnich. Nie ma taryfy ulgowej, choć nieoficjalnie policjanci przyznają, że w „szczególnie brutalnych” interwencjach „słabą płeć” lepiej zastąpić silnym mężczyzną. 

„Za mundurem panny sznurem” mawiano, gdy wojsko kojarzyło się tylko z mężczyznami. Dziś, kiedy do obsługi sprzętu wojskowego nie siła, a myśl i intelekt ma znaczenie, drzwi jednostek wojskowych stały się otwarte dla pań. W 18. Łomżyńskim Pułku Logistycznym służy ich obecnie 73. 

- Faceci boją się silnych kobiet i wolą mieć „słabszą” w domu. Mężczyźni lubią czuć się silniejsi, ważniejsi i z tego poziomu dbać o bezpieczeństwo – mówi porucznik Natalia Fiedoruk z 18. ŁPL poproszona o opinię, czy za mundurem kawalerowie sznurem? Zdaniem Pani porucznik mundur wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, wyjazdami. Tradycyjne przekonanie o czekającej w domu kobiecie, nijak ma się do takiego życia. W wojsku, to kobieta wyjeżdża. Dlatego trudniej jest jej zdaniem znaleźć właściwą osobę.

- Indywidualna sprawa. Jeśli mamy do czynienia z wyrozumiałym i inteligentnym mężczyzną, to zrozumie trudności życia służbowego – wyznaje porucznik Fiedoruk. 

Dodaje, że współpraca w środowisku męskim jest specyficzna, ale od kobiety zależy w jaki sposób będzie ona traktowana i szanowana w środowisku. Mundur natomiast daje schludny wygląd. 

- Patrzymy na wyraz twarzy, piękne oczy i uśmiech, i to jest kobiecość – podsumowuje. 

 

Foto:
Foto: Policjantki z łomżyńskiej komendy
Foto: Młodszy ogniomistrz Kinga Konicka
Foto: Porucznik Natalia Fiedoruk

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę