Środa Popielcowa
Skończył się czas radości i zabawy związany z karnawałem, a rozpoczyna się Wielki Post. W Środę Popielcową, która otwiera czas przygotowania do Zmartwychwstania, ludzie wiary, katolicy zachowują post ścisły.
Popielec, bo tak często nazywa się pierwszy dzień postu, otwiera czas pokutny. Tego dnia obowiązuje post ścisły, który polega na tym, że wierni powstrzymują się od jedzenia pokarmów mięsnych (post ilościowy) i spożywają trzy posiłki, w tym jeden do syta, a dwa do zaspokojenia głodu (post ilościowy). Powstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 lat, a post ilościowy obowiązuje tych, którzy ukończyli 18 lat aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.
Znakiem pokuty i nawrócenia jest popiół, którym podczas nabożeństwa kapłan posypuje głowy wiernych wypowiadając słowa: „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Popiół o czym przypomina w Niedzieli ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, jest znakiem żałoby występującym w wielu religiach, a także znakiem oczyszczenia. Zanim wymyślono chemiczne środki czystości, popiołem z ogniska czyszczono przedmioty.
Wielki Post kojarzy się także z odmawianiem sobie „czegoś”. Teolog przypomina, aby nie było to bezsensowne ograniczanie siebie, często prowadzące do samowyniszczenia - a asceza, która polega na trudach podejmowanych przez człowieka, by uzyskiwać doskonałość.
W wielu kościołach w diecezji obowiązuje dziś niedzielny porządek nabożeństw.
W piątki odprawiana będzie Droga Krzyżowa, a w niedzielę Gorzkie Żale.