Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 napisz DONOS@

Więcej zwolnień lekarskich w 2022 roku

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

W ubiegłym roku lekarze wystawili 27 mln zwolnień lekarskich, w tym w województwie podlaskim 553 tys. - podaje ZUS. W porównaniu do 2021 r. liczba e-ZLA zwiększyła się odpowiednio o 9,7 proc. i 6,7 proc.

- Najczęstszą przyczyną absencji w pracy były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – przekazuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS -. Stanowiły one 16,4 proc. wszystkich nieobecności. Kolejną dominująca absencją chorobową była ciąża, poród i połóg – 15,7 proc., oraz choroby układu oddechowego – 14,2 proc. Dalsze miejsce w rankingu zajmują urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych – 13,3 proc., a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 10 proc.

Przeciętna długość zwolnienia z powodu choroby własnej to prawie 11 dni. W porównaniu z 2021 r. skróciła się ona o 0,7 dnia. Ponad połowę, bo  55,5 proc. zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy wystawiono kobietom. W 2021 r. odsetek ten był niższy i wynosił 54,8 proc.

W ubiegłym roku najdłużej na e-ZLA przebywały osoby w wieku 30–39 lat – to 27,5 proc. dni absencji chorobowej. Wśród kobiet w tym przedziale wiekowym było to 31,4 proc. (nieznacznie mniej niż w 2021 r. – 32 proc.). Natomiast wśród mężczyzn najwyższy odsetek nieobecności – 23,7 proc. – odnotowano w grupie wiekowej 40–49 lat (w 2021 r. było to 23,2 proc.).

Z powodu jednostki chorobowej „zdrowie pacjenta po zakończeniu COVID-19 (U09)” wystawiono 173,5 tys. zwolnień. Natomiast z powodu pozostałych jednostek chorobowych powiązanych z COVID-19 (jednostki U08, U10, U12) lekarze stwierdzili czasową niezdolność do pracy,  wystawiając 18,5 tys. zaświadczeń. Wszystkie jednostki chorobowe związane z COVID-19 w ubiegłym roku stanowiły 7 proc. zaświadczeń lekarskich wydanych z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym.

W 2022 r. o 15,6 proc. więcej zaświadczeń lekarskich niż w 2021 r. otrzymały osoby ubezpieczone w ZUS zatrudnione w sektorze edukacja. Natomiast nieco mniej, bo o 11,1 proc. wzrosła liczba zwolnień  wydanych dla pracowników opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

 

Źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę