Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Bonami można zapłacić tylko do końca marca

Ostatnie 2 miesiące zostały na wykorzystanie bonów turystycznych. Termin ważności mija 31 marca.

- Do bonów turystycznych uprawnionych jest 4,3 mln dzieci w całej Polsce. Do końca stycznia bony na PUE ZUS aktywowało 3,7 mln rodziców, wydało je w całości – 2,6 mln, a częściowo – ponad  1 milion. Łączna kwota płatności zrealizowanych przy użyciu bonów to blisko 3 mld zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Tylko w okresie od 12 stycznia  do 3 lutego rodzice w województwie podlaskim płacąc bonem, wydali 744 tys. zł na atrakcje przeznaczone dla dzieci. W kraju ta kwota wyniosła 16,5 mln zł. Liczba bonów wykorzystanych w 100 proc. zwiększyła się w naszym regionie  o 792, a w Polsce o 19 tys.  Do wydania choćby częściowego pozostało wciąż niemal 737 mln zł, w Podlaskiem 25,6 mln zł.

- W naszym regionie  liczba przysługujących bonów wynosi 120 tys.  Aktywowało je blisko 100 tys. rodziców, wydało w całości 69,3 tys., a częściowo 30,5 tys. Nieaktywowanych pozostało wciąż 20 tys. bonów. W województwie podlaskim uprawnieni zrealizowali płatności bonami na 78,2 mln zł, a wartość nieaktywnych bonów to 14,2 mln zł – podaje rzeczniczka.

Zostało coraz mniej czasu na wykorzystanie bonów. Ich ważność upływa 31 marca.  Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, natomiast sama usługa może odbyć się później. Płatności bonami turystycznymi przyjmuje 28 tys. podmiotów turystycznych w całym kraju.

Za pomocą bonu  rodzice mogą zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np.  za  jednodniową wycieczkę wraz z wszelkimi atrakcjami, kolonie lub obóz, wejściówkę do parku rozrywki czy inne aktywności turystyczne i sportowe, pod warunkiem że organizator oferuje co najmniej dwie usługi w ramach danej oferty.

Aktywacja bonu jest bardzo prosta

Rodzice, którzy jeszcze nie aktywowali bonu, mogą to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Po potwierdzeniu swoich danych i aktywacji bonu rodzic otrzymuje specjalny kod płatności. Trzeba go podać, gdy płaci się za usługę turystyczną wraz z jednorazowym kodem, który przychodzi SMS-em podczas transakcji.

Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę