Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Rozszerzenie pomiaru powietrza w Łomży

Główne zdjęcie
Stacja pomiarowa w Łomży (fot. GIOŚ)

O pomiar metali ciężkich zawartych w pyle zawieszonym PM10 poszerzono monitoring jakości powietrza w Łomży. Od 1 stycznia 2023 roku pracownicy GIOŚ-u sprawdzają obecność arsenu, kadmu, niklu i ołowiu.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował o rozpoczęciu w Łomży od 1. stycznia 2023 roku wykonywania pomiarów poziomu metali ciężkich zawartych w pyle zawieszonym PM10. Dotychczasowy zakres został powiększony o arsen, kadm, nikiel i ołów. Wykonywanie tych pomiarów planowane jest na kilka lat i ma zwiększyć wiedzę o powietrzu w naszym mieście. Taki pomiar zakończono właśnie w Suwałkach, a trwał tam od 2014 roku do końca 2022 roku.

„Pomiary w Łomży pozwolą na określenie stanu zanieczyszczenia powietrza pod kątem zawartości metali ciężkich w pyle zawieszonym PM10 na terenie miasta. Wcześniej pomiary te wykonywano w Suwałkach. Wieloletnie badania pozwoliły na rozpoznanie stanu jakości powietrza pod kątem zanieczyszczenia metalami ciężkimi zawartymi w pyle zawieszonym. Pomiary wykazały niewielkie stężenia tych zanieczyszczeń powietrza w północnej części województwa” - pisze Katarzyna Dziurna, z Biura Dyrektora Generalnego GIOŚ.

Pomiary metali ciężkich mają być wykonywane metodą manualną, a analizy przeprowadzać będzie laboratorium GIOŚ. Wyniki pomiarów, po wykonaniu oznaczeń w laboratorium, publikowane są na Portalu Jakość Powietrza GIOŚ (https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home) w zakładce Bank danych pomiarowych.

„Pomiary manualne wymagają czasu zarówno na etapie poboru próby, jak i później na etapie oznaczania masy pyłu i wykonania analiz chemicznych, dlatego nie ma możliwości obserwowania wyników tych pomiarów na bieżąco, tak jak jest to w przypadku pomiarów automatycznych” - wyjaśnia starszy specjalista ds. relacji z mediami.

Przypomina, że największym źródłem metali ciężkich w powietrzu są procesy spalania. Dotyczy to nie tylko dużych ciepłowni i elektrociepłowni, ale także małych palenisk domowych.

Stacja pomiarowa zlokalizowana w Łomży przy ul. Sikorskiego 48/94 mierzy następujące zanieczyszczenia powietrza: SO2, NO2, NO, NOx, pył zawieszony PM10 (metodą manualną i automatyczną), pył zawieszony PM2,5 (metodą manualną), benzo(a)piren oraz metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel i arsen) zawarte w pyle zawieszonym PM10.

„Wszystkie informacje dotyczące monitoringu jakości powietrza oraz prowadzonych pomiarów zawarte są w corocznie publikowanych Rocznych ocenach jakości powietrza dla województwa podlaskiego. Najnowsza ocena jakości powietrza w województwie ukaże się na portalu jakości powietrza do dnia 30 kwietnia bieżącego roku” - tłumaczy Katarzyna Dziurna. 

W ciągu ostatnich 30 dni największe zanieczyszczenie pyłem PM10 zanotowano w łomżyńskiej stacji pomiarowej 26 stycznia 2023 roku o godz. 10. Godzinowy poziom zanieczyszczeń wyniósł wówczas 132,5 µg/m3. Ponad 100µg/m3 zanotowano jeszcze 17 stycznia i 26 stycznia o godz. 18. Sytuacja pogodowa, szczególnie poziom wiatrów, sprzyja utrzymaniu względnie niskiego poziomu zanieczyszczeń.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę