Rozszerzenie pomiaru powietrza w Łomży
O pomiar metali ciężkich zawartych w pyle zawieszonym PM10 poszerzono monitoring jakości powietrza w Łomży. Od 1 stycznia 2023 roku pracownicy GIOŚ-u sprawdzają obecność arsenu, kadmu, niklu i ołowiu.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował o rozpoczęciu w Łomży od 1. stycznia 2023 roku wykonywania pomiarów poziomu metali ciężkich zawartych w pyle zawieszonym PM10. Dotychczasowy zakres został powiększony o arsen, kadm, nikiel i ołów. Wykonywanie tych pomiarów planowane jest na kilka lat i ma zwiększyć wiedzę o powietrzu w naszym mieście. Taki pomiar zakończono właśnie w Suwałkach, a trwał tam od 2014 roku do końca 2022 roku.
„Pomiary w Łomży pozwolą na określenie stanu zanieczyszczenia powietrza pod kątem zawartości metali ciężkich w pyle zawieszonym PM10 na terenie miasta. Wcześniej pomiary te wykonywano w Suwałkach. Wieloletnie badania pozwoliły na rozpoznanie stanu jakości powietrza pod kątem zanieczyszczenia metalami ciężkimi zawartymi w pyle zawieszonym. Pomiary wykazały niewielkie stężenia tych zanieczyszczeń powietrza w północnej części województwa” - pisze Katarzyna Dziurna, z Biura Dyrektora Generalnego GIOŚ.
Pomiary metali ciężkich mają być wykonywane metodą manualną, a analizy przeprowadzać będzie laboratorium GIOŚ. Wyniki pomiarów, po wykonaniu oznaczeń w laboratorium, publikowane są na Portalu Jakość Powietrza GIOŚ (https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home) w zakładce Bank danych pomiarowych.
„Pomiary manualne wymagają czasu zarówno na etapie poboru próby, jak i później na etapie oznaczania masy pyłu i wykonania analiz chemicznych, dlatego nie ma możliwości obserwowania wyników tych pomiarów na bieżąco, tak jak jest to w przypadku pomiarów automatycznych” - wyjaśnia starszy specjalista ds. relacji z mediami.
Przypomina, że największym źródłem metali ciężkich w powietrzu są procesy spalania. Dotyczy to nie tylko dużych ciepłowni i elektrociepłowni, ale także małych palenisk domowych.
Stacja pomiarowa zlokalizowana w Łomży przy ul. Sikorskiego 48/94 mierzy następujące zanieczyszczenia powietrza: SO2, NO2, NO, NOx, pył zawieszony PM10 (metodą manualną i automatyczną), pył zawieszony PM2,5 (metodą manualną), benzo(a)piren oraz metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel i arsen) zawarte w pyle zawieszonym PM10.
„Wszystkie informacje dotyczące monitoringu jakości powietrza oraz prowadzonych pomiarów zawarte są w corocznie publikowanych Rocznych ocenach jakości powietrza dla województwa podlaskiego. Najnowsza ocena jakości powietrza w województwie ukaże się na portalu jakości powietrza do dnia 30 kwietnia bieżącego roku” - tłumaczy Katarzyna Dziurna.
W ciągu ostatnich 30 dni największe zanieczyszczenie pyłem PM10 zanotowano w łomżyńskiej stacji pomiarowej 26 stycznia 2023 roku o godz. 10. Godzinowy poziom zanieczyszczeń wyniósł wówczas 132,5 µg/m3. Ponad 100µg/m3 zanotowano jeszcze 17 stycznia i 26 stycznia o godz. 18. Sytuacja pogodowa, szczególnie poziom wiatrów, sprzyja utrzymaniu względnie niskiego poziomu zanieczyszczeń.