Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Bardzo ciepły 2022 rok

Średnia obszarowa temperatura powietrza w 2022 r. wyniosła w Polsce 9,5°C i była o 0,8 stopnia wyższa od średniej rocznej wieloletniej. Ubiegły rok IMGW zalicza do lat bardzo ciepłych.

Licząc od 1951 roku miniony był 7. wśród najcieplejszych, i 6. w XXI wieku. Najcieplejszym w tym czasie był 2019 rok, a ostatni był chłodniejszy od niego o 0,7 stopnia. 

Najchłodniej było w północno-wschodniej części kraju - Suwałki i okolice, gdzie średnioroczna temperatura wyniosła 7,8°C (czyli 0,6 stopnia powyżej normy) oraz wyższe partie gór. Najcieplej było w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju – najwyższe wartości średniej rocznej temperatury powietrza wystąpiły na stacjach we Wrocławiu (10,0°C), Słubicach (9,9°C) i Legnicy (9,8°C). 

Najwyższą wartość temperatury powietrza w 2022 r. (38,3°C) odnotowano 19 czerwca w Słubicach (informacja dotyczy jedynie stacji synoptycznych), najniższą – w Zamościu, gdzie 14 grudnia termometr zarejestrował –18,6°C. W minionym roku częstsze i zdecydowanie bardziej długotrwałe były fale ciepła. Nie odnotowano natomiast fali chłodu. 

Występujący od szeregu lat silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski jest kontynuowany – zaznacza IMGW w opracowaniu. Tylko od 1951 r. wzrost temperatury w skali roku szacowany jest na 2,09°C. 

 

Suchy rok

Obszarowo uśredniona suma opadu atmosferycznego w 2022 r. wyniosła w Polsce 534,4 mm, co stanowiło 87,4% normy określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020 – podaje IMGW i określa go mianem suchego. W rejonie Łomży suma opadów wyniosła około 550 mm co daje 90-100% normy. Opady niższe od średniej wieloletniej zaczęły się od maja 2022 roku. Bilans wodny w 2022 roku okazał się minusowy (85 – 135 mm).

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę