Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 napisz DONOS@

Kto ma prawo do wypełniania PIT 28?

Od stycznia do kwietnia każdego roku jako podatnicy, mamy obowiązek wypełnić nasze PITy. Aktualnie coraz więcej polskich obywateli wypełnia swoje PITy online, ponieważ jest to bardzo duże ułatwienie nawet dla osób, które nie mają dużej wiedzy w zakresie podatków. Podstawowym pytaniem nurtujących polskich podatników jest to, jaki PIT mają wypełnić w trybie online. Dziś omówimy PIT 28. Kto ma prawo do wypełnienia PIT 28? Jakie ulgi mu przysługują?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • kto wypełnia PIT 28
  • jakie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązują w 2023 roku
  • jak wypełnić PIT 28 prawidłowo

PIT 28 to zeznanie podatkowe za rok ubiegły, które muszą uzupełnić osoby rozliczające przychody w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. Może to być wiele form i sposobów uzyskiwania przychodu. Podatnikom rozliczającym się ryczałtem przysługują także określone ulgi, które także można ująć w PIT 28.

obraz_1.jpg

Kto ma prawo do wypełniania PIT 28 (Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych)? Jakie są stawki ryczałtu w 2023 roku?

PIT 28 online lub w formie papierowej wypełniają osoby rozliczające przychody w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. Mogą to być osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczający się w formie ryczałtu, działalność w formie spółki opodatkowanej ryczałtem, uzyskujące przychody z najmu prywatnego od nieruchomości, sprzedaży własnych produktów rolnych lub zwierzęcych.

Stawki ryczałtu rozliczane w ramach PIT 28 są różne i zależą od tego, z jakiego tytułu uzyskujemy przychody. Przychody opodatkowane są stawką:

  • 2% - przychody ze sprzedaży przetworzonych (w sposób inny niż przemysłowy) produktów roślinnych i zwierzęcych z własnej uprawy, hodowli lub chowu;
  • 3% - przychody m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej (z wyjątkami);
  • 5,5%  - przychody z działalności wytwórczej, robót budowlanych;
  • 8,5% - przychody z działalności usługowej (działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze do kwoty 100 000 zł);
  • 10% - przychody ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek;
  • 12% - przychody osiągane w związku ze świadczeniem niektórych usług w obszarze IT (związane głównie z wydawaniem oprogramowania komputerowego oraz doradztwem w płaszczyźnie informatycznej);
  • 12,5% - przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze od nadwyżki przychodów ponad 100 000 zł;
  • 14% - przychody ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej, architektonicznych i inżynierskich, badań i analiz technicznych, w zakresie specjalistycznego projektowania;
  • 15% - przychody ze świadczenia niektórych usług niematerialnych m.in. pośrednictwa w handlu hurtowym, hoteli, wynajmu samochodów osobowych;
  • 17% - przychody osiągane w zakresie wolnych zawodów;

Stawek jest kilka, dlatego warto przed wybraniem formy rozliczenia dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami podatkowymi. 

Nowości w PIT 28. Od 2023 ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego. Wyjątek: rozliczanie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jeśli chodzi o osoby, które podlegają pod PIT 28, to kwestia najmu prywatnego jest tutaj pewną nowością. Przychody z najmu prywatnego za 2023 rok będziemy mogli rozliczyć wyłącznie w tej formie. Do tej pory można było rozliczać przychody z tego tytułu na różne sposoby, między innymi w ramach rozliczania się na zasadach ogólnych. Pozwalało to na ujmowanie w rozliczeniu niektórych kosztów ponoszonych w związku z najmem nieruchomości, w tym jej amortyzacji. Obecnie ta możliwość zniknie, a jedyną formą rozliczenia najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, gdy prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczamy się na zasadach ogólnych i zdecydujemy się na najem nieruchomości w ramach tej działalności. Warto również wykorzystać programy typu kalkulator ryczałt, aby policzyć dokładną stawkę podatku do odprowadzenia.

 

Czym różni się rozliczanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od tych rozliczanych na zasadach ogólnych?

Rozliczanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych różnią się od rozliczenia na zasadach ogólnych bądź w formie podatku liniowego tym, że od przychodu nie możemy odliczyć wydatków związanych z poniesionymi kosztami, np. w ramach działalności gospodarczej. Rozliczanie dochodów z różnych tytułów naw formie ryczałtu jest uproszczoną formą opodatkowania z której, jak już wspominaliśmy, mogą skorzystać przedsiębiorcy bądź osoby mające udziały w spółce jawnej lub spółce cywilnej, a także osoby uzyskujące dochody z najmu, dzierżawy lub poddzierżawy oraz osoby mające umowę o podobnym charakterze.

Dzięki możliwościom wypełnienia PITów online zeznanie PIT 28 także możemy uzupełnić w formie online. Podobnie jak w przypadku innych formularzy będzie to bardzo proste, ponieważ system będzie podpowiadał nam co i gdzie mamy wpisać, co od czego odjąć lub dodać. Dzięki temu unikniemy pomyłek i niepotrzebnego skreślania na tradycyjnym formularzu. Dodatkowo PIT online będziemy mogli wysłać bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. Możemy także wypełniony formularz zapisać i przenieść na własny komputer lub inny nośnik danych. Możemy także wydrukować potwierdzenie wysłania wypełnionego dokumentu. Jeśli w czymś się pomyliliśmy, Urząd Skarbowy odezwie się do nas i poprosi o korektę formularza, którą także możemy wykonać w programie do PIT online.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę