Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Jak rozliczać e PITy 2023 online?

Jak rozliczać e PITy 2023 online? Dlaczego warto wysłać swój ePIT przez internet? Czym dokładnie jest e-PIT? Jeśli interesują Cię kwestie związane z takim aspektem, jak mój e PIT, szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

  1. Czym jest e-PIT?
  2. Jak rozliczyć podatki 2023 przez Internet?
  3. Dlaczego warto rozliczać PIT online?

Czym jest twój e-PIT 2022? Jak rozlicza się e PITy gov online? Dlaczego warto rozliczać podatki 2022 przez Internet? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego wpisu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym są e podatki i dlaczego warto skorzystać z możliwości wysyłania deklaracji PIT gov przez Internet. 

Czym jest e-PIT?

Czym jest e PIT i jak rozliczyć swoje e podatki przez Internet? Otóż e-PIT to elektroniczny formularz podatkowy, który umożliwia rozliczanie swojego podatku dochodowego od osób fizycznych w elektronicznej formie. To doskonałe rozwiązanie ułatwiające i przyspieszające cały proces rozliczania podatku. Możesz zatem złożyć swoją deklarację w domu, bez konieczności wychodzenia i drukowania odpowiednich dokumentów.

Aby skorzystać z e-PIT, musisz mieć albo profil zaufany, albo podpis elektroniczny. Następnie trzeba pobrać formularz podatkowy, wypełnić go i wysłać przez Internet do odpowiedniego dla siebie urzędu skarbowego. Jeśli deklaracja zostanie wypełniona błędnie, będziesz musiał dokonać korekty. W przypadku poprawnie wypełnionych dokumentów, po zweryfikowaniu przez system podatkowy PIT zostanie automatycznie zatwierdzony.

Zastanawiasz się, jak rozliczyć twoj ePIT online? Podpowiadamy w dalszej części niniejszego wpisu.

Jak rozliczyć podatki 2023 przez Internet?

Rozliczanie podatków 2023 przez Internet to prosta, szybka i wygodna metoda, która cieszy się coraz większą popularnością. Jak rozliczyć e PIT online? W takiej sytuacji należy zarejestrować się na stronie Ministerstwa Finansów, gdzie znajdziesz specjalną aplikację do rozliczania podatku online. Oczywiście to nie jedyne rozwiązanie, gdyż bezpiecznych i prostych narzędzi do rozliczania PIT jest kilka. Znajdź taki portal, który będzie dla Ciebie najbardziej przejrzysty, intuicyjny i stosunkowo łatwy. 

Aby rozliczyć swój e-PIT online, musisz mieć profil zaufany lub podpis elektroniczny. Utworzenie profilu zaufanego nie jest trudne, a warto go mieć, gdyż daje on dostęp także do innych portali — na przykład aplikacji Internetowe Konto Pacjenta.

Kolejny krok to zalogowanie się za pośrednictwem profilu zaufanego na wybranym portalu podatkowym i znalezienie interesującego nas formularza podatkowego. Deklaracja może być już wstępnie uzupełniona podstawowymi informacjami, które znalazły się w systemie rządowym. Jeśli masz taką sytuację, koniecznie sprawdź, czy wszystkie dane się zgadzają. Jeśli nie, wypełnij formularz, pamiętając o tym, że informacje muszą być zgodne z prawdą i bardzo precyzyjne — inaczej dojdzie do konieczności uiszczenia kary lub dodatkowych opłat. 

obraz_1.jpg

Nawet wstępnie wypełnioną deklarację należy edytować i uzupełnić. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków każdy z nas może skorzystać z różnego rodzaju ulg czy odpisów na cele pożytku publicznego. A zatem sprawdź, jakie ulgi Ci przysługują i wybierz je na swojej deklaracji. 

Po wypełnieniu i wysłaniu swojego e-PITu, poczekaj na potwierdzenie odbioru. Może się okazać, że będziesz musiał skorygować ewentualne błędy. Brak błędów natomiast oznacza, że rozliczenie e podatku zostało zakończone.

Bez względu na to, czy interesuje Cię PIT 28, 37, 36 czy inne PITy gov, wszystkie e-PITy 2023 musisz wysłać i rozliczyć w określonym terminie. Ostatni dzień na wysłanie deklaracji przypada na 30 kwietnia danego roku. W 2023 roku 30 kwietnia wypada w wolny dzień od pracy, co sprawia, że ostatni dzień na rozliczenie e-PIT przez internet przesuwa się na 2 maja. Nie zwlekaj i już teraz rozlicz twój e-PIT 2022! 

Dlaczego warto rozliczać PIT online?

Interesuje Cię moj e PIT, ale zastanawiasz się, czy faktycznie warto rozliczać go przez Internet? Odpowiedź na to pytanie jest prosta — tak! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że korzystanie z e-PIT ma wiele zalet, a najważniejszą jest brak konieczności wychodzenia z domu. Nie musisz zatem ani iść na pocztę, aby wysłać swój formularz, ani stawiać się osobiście w urzędzie skarbowym. Wszystko robić z pozycji wygodnego fotela — potrzebujesz tylko laptopa i dostępu do Internetu. 

Kolejną zaletą e-PIT jest fakt, że możliwość rozliczania podatków online to szybsza procedura w porównaniu z tradycyjną metodą. Nie musisz czekać na odpowiedź ze swojego urzędu skarbowego. Takie rozwiązanie jest także bezpieczne, gdyż wszystkie deklaracje są automatycznie weryfikowane przez specjalny system podatkowy. 

Z możliwości rozliczania podatku dochodowego przez Internet warto skorzystać również z tego względu, że cała procedura jest bezpłatna, a to kolejna zaleta. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, rozlicz twój e-PIT 2022 online szybko i wygodnie. 

Pamiętaj, że e-PITy gov trzeba wysłać w odpowiednim terminie. Jeśli twoj ePIT nie zostanie rozliczony do 30 kwietnia — w przypadku 2023 roku do 2 maja — e urząd skarbowy online może nałożyć na Ciebie karę. Z reguły jest to kara pieniężna. Dlatego nie zwlekaj i już dziś rozlicz moj ePIT w wybranym przez siebie programie podatkowym.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę