Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

760 mln zł wypłacono na dzieci w Podlaskiem

ZUS podsumował wypłaty z programów socjalnych na dzieci w 2022 roku. Łączna kwota wypłat w województwie podlaskim przekroczyła 760 mln zł, a wynikała ze świadczenia wychowawczego 500 plus, rodzinnego kapitału opiekuńczego, dofinansowania do pobytu w żłobku oraz 300 zł wyprawki szkolnej. Przyznaje i wypłaca je Zakład Ubezpieczeń Społecznych bez względu na dochód rodziny.

Świadczenie wychowawcze 500+
Świadczenie wychowawcze wypłacane jest na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Przysługuje niezależnie od dochodów. Od 2022 r. wnioski o to wsparcie przyjmuje ZUS. Można je składać wyłącznie drogą  elektroniczną - przez PUE ZUS, aplikację mobilną mZUS, bankowość elektroniczną a także portal Emp@tia.-  W ubiegłym roku - na okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 - do ZUS w Białymstoku wpłynęło  ponad  147 tys. wniosków, na 235 tys. dzieci, a kwota wypłat zrealizowanych do 30 listopada 2022 r. wyniosła 620 mln zł. Wnioski na kolejny okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca 2023 r. będzie można składać już od 1 lutego – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Rodzinny kapitał opiekuńczy
Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na dziecko. To rodzic lub opiekun dziecka decyduje czy chce otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy. - W okresie, gdy wypłacane jest  świadczenie można raz zmienić swoją decyzję w sprawie wysokości miesięcznej kwoty świadczenia. Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i ewentualne załączniki do niego składamy tylko elektronicznie. W 2022 roku do ZUS w regionie wpłynęło 19 tys. wniosków dotyczących 20,1 tys. dzieci, a łączna kwota wypłaconych w ciągu całego roku środków przekroczyła 102 mln zł -  dodaje rzeczniczka.

Dofinansowanie pobytu w żłobku
Od 1 kwietnia 2022 r. można złożyć do ZUS wniosek o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Prawo do dofinansowania nie zależy od dochodów rodziny. Dofinansowanie przysługuje:

  • rodzicom dziecka, opiekunom prawnym lub osobie, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. rodzicem zastępczym;
  • jeśli dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna;
  • jeśli nie wypłacany jest  na to dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO).

Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. 

- Opłata to miesięczna kwota już po uwzględnieniu zniżek, dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Do opłaty nie wlicza się kosztów za wyżywienie. ZUS przekaże dofinansowanie do 20 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc, na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub na rachunek bankowy dziennego opiekuna, który prowadzi własną działalność – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.  W ubiegłym roku do ZUS w województwie podlaskim wpłynęło 4,9 tys. wniosków na 5,7 tys. dzieci, a łączna kwota wypłaconych środków wyniosła 8,2 mln zł.  

Program Dobry Start 300+
Raz w roku rodzice i opiekunowie mogą otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku ucznia z niepełnosprawnością– do 24 lat.

Świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione z opodatkowania i przekazywane jest na rachunek bankowy, który został wskazany we wniosku. Nie podlega egzekucji, co oznacza, że komornik nie może zająć tych środków. Wnioski o 300 plus z programu „Dobry Start” można składać wyłącznie elektronicznie w terminie od 1 lipca do 30 listopada danego roku. Złożenie wniosku po tej dacie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. W 2022 roku w Podlaskiem złożonych zostało  ponad 92 tys. wniosków  na 134 tys. dzieci, a łączna wypłacona kwota to prawie 40 mln zł.

 

Więcej informacji dot. świadczeń dla rodziny z ZUS, znaleźć można na naszej stronie internetowej (www.zus.pl): Świadczenia dla rodziny z ZUS - ZUS.

źródło: ZUS

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę