Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Więcej wyjazdów strażaków w 2022 roku

Główne zdjęcie
Pożar lasu pod Cydzynem

Znaczny wzrost interwencji i ofiar śmiertelnych w 2022 roku zanotowali łomżyńscy strażacy. Z opublikowanych wstępnych danych wynika, że o ponad 30 % wzrosła liczba interwencji w stosunku do 2021 roku i aż o ponad 150 % ilość zmarłych.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łomży opublikowała pierwsze dane podsumowujące miniony rok na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego. Wynika z nich, że w 2022 roku odnotowano 1310 zdarzeń, co oznacza wzrost o 324, czyli 32,9 %.  Do pożarów wzywano strażaków 311 razy, tj o 66 razy więcej niż w roku poprzednim. Daje to wzrost o 26,9 %. Do miejscowych zagrożeń ratownicy wyjeżdżali 934 razy, czyli o 230 więcej niż w 2021 roku. Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Arkadiusz Obrycki zwraca uwagę, że na wzrost istotnie wpłynęła sytuacja pogodowa na początku ubiegłego roku. Chodzi o silne wiatry, które przechodziły nad regionem w lutym. Wówczas to strażacy wyjeżdżali do około 300 interwencji związanych tylko ze skutkami wichury.

Przybyło także alarmów fałszywych. W 2022 roku zanotowano ich 75, to o 28 więcej niż rok wcześniej. Jednak największe zaskoczenie wywołał wzrost zdarzeń z ofiarami śmiertelnymi, przy których uczestniczyli strażacy. Jak wynika z przedstawionych danych w ubiegłym roku strażacy zarejestrowali 28 ofiar śmiertelnych. To w stosunku do 2021 roku oznacza wzrost o 17 ofiar.

Zastępca komendanta tak duży wzrost tłumaczy zmianą sposobu ewidencji zdarzeń. Do tej pory nie ujmowano w strażackich statystykach osób zmarłych, gdy strażacy uczestniczyli w otwarciach drzwi do mieszkań na zlecenie policji. Teraz zgony te znalazły się w zestawieniu. Z informacji KM PSP w Łomży wynika, że takich zdarzeń było w 2021 roku 14. Natomiast o 35 do 65 osób spadła ilość rannych.

Straty powstałe w wyniku zdarzeń oszacowano na kwotę 10 mln 250 tys. zł. (spadek o 631 tys. zł.), a wartość uratowanego mienia oszacowano na 29 mln 13 tys. zł. (wzrost o 1 mln. 835 tys. zł).

Wyjazdy do zdarzeń następowały średnio co 6 godz. 40 min., natomiast w roku 2021 co 8 godz. 53 min.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę