Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Rośnie liczba legalnie pracujących cudzoziemców

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Do 28,1 tys. w województwie podlaskim i 1,07 mln w Polsce, na koniec listopada wzrosła liczba ubezpieczonych zatrudnionych obywateli z zagranicznym paszportem. W stosunku do czerwca obcokrajowców przybyło ponad 1,4 tys. osób w regionie i ponad 55 tys. w kraju.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotowuje regularny wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Po spodku, który nastąpił po lutym 2020 r., czyli ostatnim przedpandemicznym miesiącem, przez blisko 3 lata ilość zatrudnionych obcokrajowców  w Podlaskiem  z 12,3 tys. zwiększyła się do 28,1 tys. Jest to wzrost o ok. 230 proc. – mówi Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. 

Większość z cudzoziemców pracujących w naszym regionie, bo aż 61 proc., to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali to zleceniobiorcy. Nie całe 3 proc. zdecydowało się założyć własną firmę. Około dwie trzecie obcokrajowców w ubezpieczeniach to mężczyźni.

Wśród ubezpieczonych w całym kraju cudzoziemców dominują obywatele Ukrainy. Stanowią oni 71 proc. wszystkich cudzoziemców w ZUS. W województwie podlaskim w ciągu ostatnich 5 miesięcy nastąpił jednak spadek ubezpieczonych z Ukrainy. Jeszcze na koniec czerwca 2022 r. ich liczba wynosiła blisko 10 tys. a obecnie 9,5 tys. Inaczej sytuacja przedstawia się z  pracującymi w Podlaskiem Białorusinami. Ich ilość w tym samym okresie wzrosła o prawie 2 tys. i obecnie wynosi 13,6 tys., co powoduje, że jest to najliczniejsza narodowość pracująca w naszym regionie. Stanowią oni 48 proc. wszystkich zgłoszonych do ubezpieczenia w białostockim oddziale ZUS obcokrajowców.  Mimo to cudzoziemcy stanowią zaledwie 5 proc. ogółu ubezpieczonych oraz znikomy odsetek świadczeniobiorców. W przypadku emerytur i rent pobierają poniżej jednej tysięcznej ogólnej kwoty wypłat, a w przypadku zasiłków – około 1,5 proc.

- Na blisko 73 tys. przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w województwie podlaskim 792 osoby to obywatele z innych państw. Podobnie jak w całym kraju stanowią oni ok. 1 proc. płatników, którzy zdecydowali się na prowadzenie własnego biznesu – dodaje rzeczniczka. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę