Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

W rejonie Łomży powstanie nowa 1. Dywizja Piechoty Legionów

Główne zdjęcie
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak z podpisaną koncepcją o formowaniu 1. Dywizji Piechoty Legionów (fot. MON)

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział dziś w Białymstoku powstanie 1. Dywizji Piechoty Legionów. W skład nowego związku taktycznego wejdą jednostki m.in. z Kolna, Grajewa i z Czerwonego Boru.

Niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i naszego regionu było dzisiejsze wystąpienie Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej w 18. Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku. Ogłosił on powstanie  1. Dywizji Piechoty Legionów, która operować ma głównie na terenie województwa podlaskiego. Niestety, dowództwo znajdzie się w Ciechanowie, czyli w województwie mazowieckim. Z zatwierdzonej koncepcji, którą przygotował gen. Norbert Iwanowski, który został także pełnomocnikiem do spraw formowania dywizji wyjaśnia, że w rejonie Łomży powstanie kilka nowych jednostek wojskowych. Jednostki nowej dywizji powiększą Garnizon Łomża.

 

„Staramy się nasycić wschodnią cześć kraju wojskiem polskim – mówił minister. - W związku z tym powołujemy nowe jednostki wojskowe. Między 16. Dywizją Zmechanizowaną, która operuje w województwie warmińsko-mazurskim, a 18. Dywizją Zmechanizowaną operującą w województwach mazowieckim i lubelskim powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów – ogłosił Mariusz Błaszczak.

W skład nowego związku taktycznego wejdą jednostki, które mają powstać w Grajewie i w Kolnie. Minister zapowiedział także ponowne powstanie jednostki pancernej w Czerwony Borze i Siemiatyczach oraz rozbudowę jednostki w Białymstoku. Dywizja ma być zorganizowana w sposób czwórkowy, tzn. 4 brygady i po 4 bataliony w brygadzie.

Według zapowiedzi kierownictwa MON, 1. Dywizja Piechoty Legionów będzie wyposażana w nowoczesny sprzęt. Mają tu trafić między innymi południowokoreańskie czołgi K2 oraz armatohaubice K9. Na jej stanie mają się znaleźć także polskie uzbrojenie, tj. wyrzutnie artyleryjskie Langusta czy moździerze Rak.

Koreańskie czołgi K2 mają pojawić się także w 16. Dywizji Zmechanizowanej w Giżycku, a amerykańskie Abramsy w 18. Dywizji Zmechanizowanej w Wesołej. Dywizja podlaska, jak ją nazwał minister, ma mieć i jedne i w drugie. „Chodzi o to, aby maksymalnie wykorzystać tą broń, która do Polski dociera” – mówił Błaszczak.

Brygada pancerna będzie zlokalizowana w Czerwonym Borze i w Siemiatyczach. Powstanie brygada artylerii, która jak wynika z doświadczeń Ukraińców, jest istotna w obronie terytorium kraju. Z zapowiedzi ministra wynika, że będzie wyposażona w armatohaubice K-9 i Kraby oraz w system bezzałogowy o kryptonimie Gladius (bezzałogowce rozpoznawcze). 

- To jest proces, który już zainicjowaliśmy dziś poprzez zatwierdzenie koncepcji – ogłosił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Do pełnej sprawności bojowej potrzeba zapewne wielu lat i mnóstwa inwestycji. W Czerwonym Borze, czy Kolnie poza lasem nie ma nic. Od podstaw należy budować całą infrastrukturę. Jednak wytyczony kierunek istotnie może wpłynąć na region, także pod względem gospodarczym. 

 

 

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę