Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Uhonorowana Hanka Gałązka

Główne zdjęcie
Zdzisław Palewicz. i Hanka Gałązka Fot. Emilian Kudyba

Hanka Gałązka odebrała, podczas uroczystości 5 stycznia 2023 roku w pałacu w Jaszunach, tytuł Honorowego Obywatela Rejonu Solecznickiego. Władze z rejonu solecznickiego w ten sposób doceniły ponad 25-letnią działalność szefowej łomżyńskiego oddziału stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na rzecz Polaków na Litwie.

O tym, że była dyrektor SP10 w Łomży, radna miejska i działaczka społeczna, otrzymała ten zaszczytny tytuł informowaliśmy na początku grudnia ur. W miniony czwartek, 5 stycznia 2023 roku laureatka oficjalnie odebrała z rąk mera rejonu Zdzisława Palewicza akt nadania oraz medal Honorowego Obywatela Rejonu Solecznickiego.  Samorządowiec wskazywał, że Hanka Gałązka „jest wzorem tego, jak można zaangażować się w pracę na rzecz takich wartości jak solidarność, patriotyzm, wiara, zachowanie kultury narodowej”. 

- Za tą Pani postawę chcę serdecznie podziękować. Jest Pani ogromnym autorytetem moralnym, który jak każdy autorytet jest niezwykle potrzebny dla egzystencji i rozwoju każdej społeczności. Od wielu lat odczuwamy, że interes innego człowieka czy grupy społecznej dla Pani są na pierwszym miejscu – przywoływał w przemówieniu.

Laudację na cześć uhonorowanej łomżynianki wygłosił Waldemar Śliżewski, doradca burmistrza rejonu solecznickiego. Zwracał uwagę, że „Honorowy obywatel to tytuł honorowy nadawany wybitnym osobistościom związanym z ziemią solecznicką. Cała nasza społeczność korzysta z ich pracy i zasług. Hanka Gałązka jest taką osobą. Najważniejszą cechą człowieka powinna być wdzięczność, a dziś radni rejonu solecznickiego i sołtysi pokazali, że są wdzięczni swojemu przyjacielowi i pomocnikowi, doceniają jego zaangażowanie i pracę”.

- Od ponad 25 lat pomaga Polakom poza Polską. Z wyrozumiałością podchodzi do spraw Polaków na Litwie. Szczególną życzliwością darzy rejon solecznicki. Właśnie za sprawą jej działań szkoły w rejonie solecznickim są lepiej wyposażone, a kadra pedagogiczna stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe - mówił w laudacji Śliżewski. - Przedsięwzięcia w znaczący sposób przyczyniły się do popularyzacji języka polskiego i formowania świadomości narodowej oraz postawy patriotycznej wśród młodzieży i jej rodziców. Z oferty o charakterze edukacyjnym skorzystały wszystkie szkoły rejonu solecznickiego.

Warto zaznaczyć, że dzięki staraniom Pani młodzież rejonu solecznickiego miała wiele nowych możliwości w dziedzinie sportu. Uczniowie mogli uczestniczyć w wyjątkowej imprezie sportowej – Polonijnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Łomży, w których co roku bierze udział ponad 1000 osób z różnych krajów świata. Wkład i starania pani Hanki Gałązki są również bardzo widoczne w dziedzinie rozwijania kultury polskiej w rejonie solecznickim. Zespoły rejonu były zapraszane do Polski na święta narodowe, festyny kultury ludowej, imprezy okazyjne, a także na wypoczynek do Gdańska.

Przedstawiciele Solecznickiego Oddziału Rejonowego Związku Polaków na Litwie oraz seniorzy mieli okazję lepiej poznać Polskę poprzez udział w projekcie pt. „Szlakiem Jana Pawła II”, który umożliwił zwiedzić Kraków, Wadowice, Łagiewniki, Kalwarię Zebrzydowską, Licheń, Toruń i inne miejsca. Za pośrednictwem Hanki Gałązki odbył się też cykl szkoleń dla rolników, miały miejsce targi konsumpcyjne i wystawa rolnicza w Solecznikach. Zostały również zorganizowane szkolenia dla lekarzy z rejonu solecznickiego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Szpital w Solecznikach otrzymał pomoc w formie sprzętu medycznego - wyliczał.

Hanka Gałązka w podziękowaniach podkreślała patriotyzm lokalnej społeczności, okazywała szacunek i deklarowała wsparcie.

- Z wielką pokorą przyjmuję dane wyróżnienie i będę je nosić w sercu z ogromną wdzięcznością – mówiła.

Uroczystość odbyła się w odrestaurowanym dawnym pałacu Radziwiłów, Balińskich i Śniadeckich w obecności, jak czytamy na stronie urzędu: posła do Parlamentu Europejskiego, prezesa Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemara Tomaszewskiego, wicemera rejonu solecznickiego Anny Jeswilienie, prezesa stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Bonisławskiego, zastępcy dyrektora administracji Grzegorza Jurgo, księdza dziekana dekanatu solecznickiego Rusłana Wilkiela, pedagogów, radnych samorządu rejonu solecznickiego, społeczność rejonu, a także dra Emiliana Kudyby i rodziny z Polski.

Na uroczystości wystąpił chóru „Solczanie” i kwartet Filharmonii Kameralnej z Łomży.

 

Polonia doceniła pracę Hanki Gałązki

więcej: salcininkai.lt


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę